Diyabet diyabet tedavisi diyabetliler için diyet diyabetliler için egzersiz


Günümüzün en sık rastlanan genetik ya da çevresel sebepli bir hastalıktır diyabet. Hiperglisemi ya da hipoglisemiye yol açabilir. Diyabette tedavinin amacı kan şekerini kontrol altına almak ve dengede kalmasını sağlamaktır. Ayrıca diyabete bağlı gelişebilecek diğer hastalıkları da önlemek tedavi amaçlarındandır. Diyabeti kontrol altına almanın yolu onu öğrenmektir. Eğitim, fiziksel aktivite beslenme tedavisi, insülin ve/veya ilaç diyabet tedavisinin birbirini tamamlayan parçalarını oluşturur.

Diyabetin tedavisinde en önemli nokta diyettir. Diyetle kan şekeri ve kolesterol büyük oranda kontrol altına alınabilir. Diyabetiklerde olması istenen durum; Açlık kan şekeri (AKŞ) : 70-120 mg/dl Tokluk kan şekeri (TKŞ) : < 140 mg/dl Total kolesterol : < 200 mg/dl LDL kolesterol : < 100 mg/dl Trigliserit : < 150 mg/dl Diyete başarıyla uyulması ve değerlerin istenilen aralıklarda tutulması diyabetin yaşam tarzı olarak görülmesiyle sağlanabilir. Diyabet diyete uyulduğu takdirde kişilere sağlıklı yaşamayı öğretebilir. Böylece yaşam süresi ve kalitesi arttırılabilir.

Diyabetli bireylerin beslenme tedavileri; yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyo-ekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır. Beslenme programı kişiye özeldir. Diyabette enerji dengesi çok önemlidir. Aktiviteye, yaşa, cinsiyete göre enerji gereksinimi saptanır ve buna yönelik diyet hazırlanır. Ayrıca hastanın ideal kilosuna ulaşmasında da enerji dengesi ön plandadır. Tip 2 diyabetik bireylerin % 80’i obezdir. Enerji alımının azaltılması ile ağırlık kaybı düzenlenir ve ideal kiloya ulaşılır. Glikoz her ne kadar diyabetliler için tehlikeli olsa da günlük beslenmenin içinde eksik olmaması gereken bir maddedir. Besinlerde bulunan glikoz kaynakları saf glikoz, nişasta ve posadır.