İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan “You can’t detox your body. It’s a myth. So how do you get healthy?” (Detoks yapamazsınız. Bu bir mit. Nasıl sağlıklı olursunuz?) başlıklı yazı detoks yapmanın mümkün olmadığını, daha sağlıklı olmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini tartışmalı biçimde ortaya koydu.

Son günlerde sebzelerin yanında oturup, sağlıkla gülümseyen modeller görüyoruz televizyonlarda, reklamlarda… Detoks sanayisinin reklamlarda kullandığı “sağlıklı” insan imajıyla bizi kendine çekmesi çok normal. Tüm kalori günahlarımızdan arınacak olma fikri, fast-food’a dayalı beslenmemiz ve alkole dayalı sosyal yaşamımız için adeta bir panzehir. Ama meyve sıkacağınızı tekrar ortaya çıkarmadan ya da bağırsak yıkama kliniğine doğru ilk adımlarınızı atmadan önce, detoksla ilgili bilmeniz gereken bir şey var; detoks bir aldatmaca. Size bir şeyler satabilmek için oluşturulmuş sahte bir medikal kavram.

Exeter Ünivesitesi, tamamlayıcı tıp dalında fahri profesör olan Edzard Ernst, “Açık olalım” diyor, “2 tür detoks vardır, saygın olan ve olmayan.” Uyuşturucu bağımlılığı olan kişilere uygulanan detoksun saygın bir yöntem olduğunu söylerken, diğerinin ise girişimciler, sahte doktorlar ve şarlatanlar tarafından, vücudunuzda biriktiğini düşündüğünüz toksinlerden arınmanız için satılan sahte bir tedavi olduğunu belirtiyor.

Eğer vücudunuzda gerçekten toksinler biriktiyse bunlardan kurtulmanın tek yolunun ciddi bir tıbbi müdahale olduğunu söylüyor Edzard Ernst. Sağlıklı bir vücutta detoks işlemini gerçekleştirmek için, böbrekler, karaciğer, cilt ve akciğerin olduğunu ve sağlıklı bir vücuttan daha iyi çalışan herhangi bir detoks programının olmadığını da ekliyor.