Lif, bitki kökenli gıdalarda bolca bulunmaktadır. Vücut tarafından emilemeyen bu gıda, kolesterolünüzü düşürmeye yardımcıdır, diyabete yakalanma riskinizi azaltır hatta bazı kanser çeşitlerine yakalanma ihtimalinizi düşürür. Meyve ve sebze açısından zengin bir beslenme çeşidi yeterince lif almanızı sağlayacaktır.

Yüksek lif içeren gıdaları tüketin

Bazı gıdaları, tatlarını sevmesek bile, besleyici değerleri açısından tüketmeliyiz. Sevmediğiniz gıdaları tüketmenin yolu da, onları sevdiğiniz gıdaların içine katmaktır. Sevmediğiniz sebzelerden çorba yapın, makarna sosunuza onları katın hatta meyveli smoothielerinize ekleyin. Hem tatlarını almaz hem faydalarından yararlanırsınız.

Daha sağlıklı tatlılara yönelin

Şekerli kekler, pastalar yerine meyvelere yönelin.

Güne yüksek lif oranlı bir kahvaltılık gevrekle başlayın

Kahvaltılık gevrek alacağınız zaman, kutularını iyice okuyun. İçeriğinde en çok lif bulunanı tercih ederek sabahları aldığınız lif oranını arttırabilirsiniz.

Bol bol su için

Her gün yeterli miktarda su içmek önemlidir. Lif tüketme oranınız arttıkça içtiğiniz suyun da oranını arttırmalısınız. Lif ve suyu yeterli ve dengeli oranda tüketmek, toksinlerin vücudunuzdan atılmalarını sağlar.

Tam tahıllı ürünler tüketin

Aldığınız ekmekleri tam tahıllı tercih edin, esmer pirinç, arpa, tam tahıllı makarna tüketin. Tam tahıllı ürünler tüketmek lif alımınızı arttırmanın en iyi yollarından biridir.

Akıllı atıştırmalıklar seçin

Beslenmenize lif eklemenin en iyi yollarından biri akıllı atıştırmalıklar tüketmektir. Atıştırmalıklarınızı meyve, humus, havuç, elma, fıstık ezmesi gibi lif oranı yüksek besinlerden seçin.