Çikolata faydalı ama bu, sütlü ve şeker ilaveli olanların da faydalı olduğu anlamına gelmez. Çikolatadan faydalanmak istiyorsanız tüketeceğiniz ürünün bitter olmasına dikkat edin. Maksimum fayda almak için %80 kakaolu çikolatayı öneririz.

Moralinizi yükseltir

Çikolata, moralinizi yükselterek vücudunuzun hastalıklara karşı savaşmasına da yardımcı olur. Depresyon ve moralsizliğin, vücudun bağışıklık sistemini düşürdüğü bilinmektedir. Çikolata ise içindeki çinko, B vitaminleri, magnezyum ve kimyasallar sayesinde vücudunuzun iyi hormonlar salgılamasını sağlar. Ayrıca çikolata, yağsız protein içerir ve bu protein, immün sisteminizi stresten, antioksidan eksikliğinden ve depresyondan korur.

Besleyici etkileri vardır

Kakaonun yüksek ölçüde antioksidan içerdiği kanıtlanmıştır. Magnezyum açısından da diğer bütün besinlerden daha zengindir. Magnezyum, vücudumuzdaki 200’den fazla enzimatik fonksiyondan sorumludur.

Pek çok insan, magnezyum eksikliği çektiğinin farkında olmaz ve stres ile kötü beslenme magnezyum eksikliğine yol açar. Çikolata, vücudunuza ihtiyacı olan magnezyumu vermenin en iyi yoludur. Bunun dışında çikolata, vücudun demir eksikliğini de giderir, çikolatanın bir çay kaşığı kadarının içinde vücudunuzun demir ihityacının %10’u bulunur. Çinko, immün sistem için çok önemlidir ve çikolata ve kakaoda bulunur. Çinko, hastalıklarla savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve stresi azaltır. Bütün bunların yanında çikolata, B ve C vitaminlerini de içerir.

İnsülin fonksiyonu

Kan şekerinizi dengelemede en önemli besinlerden biri çikolatadır ve bunun yanında insülin seviyenizi de düşürür. Fakat unutmayın, bunu sağlayan şekerli, sütlü çikolata değil, kakao ve bitter çikolatadır.
Yüksek insülin seviyesi, bağışıklık sistemini etkiler ve daha stresli olmanıza neden olur.