Cevizin beyin sağlığı, bağırsak sağlığı, damar sağlığı ve kolon kanseri risk faktörleri üzerindeki etkileri nelerdir?

Experimental Biology 2015’te sunulan Araştırmalar Cevizin Beyin Sağlığı, bağırsak Sağlığı, Damar Sağlığı ve Kolon Kanseri Risk Faktörleri üzerindeki Etkilerini İnceliyor

İstanbul (15 Nisan 2015) – Yapılan yeni araştırmalar, cevizin önemli sağlık faktörlerini olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip olabileceğini öne sürmektedir. Cevizin kolon kanseri ve bilişsel yaşlanmanın bazı özellikleri üzerindeki etkisinden bağırsak ve damar sağlığı üzerindeki pozitif etkisine kadar, Experimental Biology 2015’te (EB) sunulan araştırmanın bulguları cevizin mekanizması hakkında en güncel bilgilerin ayrıntılarını ortaya çıkardı.

California Walnut Commission CEO’su Dennis A. Balint “Bu bulgular, cevizin kalp sağlığı, diyabet, kanser, bilişsel gelişim, fertilite ve kilo kontrolünü nasıl etkilediğini gösteren ve 20 yılı aşkın süredir yürütülmekte olan 159’dan fazla yayımlanmış makaleyi destekleyerek, sağlıklı Diyetimizin bir parçası olarak ceviz yemenin pek çok avantajını daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır” dedi.

EB 2015’te sunulan özetlerden henüz bilimsel sonuçlar çıkarılamasa da, en son bulguların özeti aşağıda sunulmuştur:

Kolon Kanseri: Araştırmacılar ilk kez ceviz bileşenlerinin kolon kanseri hücreleri üzerinde etkiye sahip olup olmadığını araştırmıştır. Bu hücre çalışması, Kore’de bulunan Ewha Kadın Üniversitesi, Beslenme Bilimi ve Gıda Yönetimi Anabilim Dalı tarafından yürütülmüş ve ceviz özütünün kanser kök hücrelerinin sağkalımını önemli ölçüde yavaşlattığını ve kolon kanseri kök hücrelerinin çoğalmasını azalttığını göstermiştir.