Hangi besinleri bir arada tüketerek o besinlerinin faydalarını artırabileceğinizi biliyor musunuz?

Biliyoruz ki hiçbir besin tek başına yeterli değildir. Bazı besinleri birlikte tükettiğimizde o besinlerin faydalarını artırabilir veya besin değeri olarak eksiklerimizi tamamlayabiliriz. Bu besinler bir arada tüketildiğinde o besinlerin içeriğinden daha iyi yararlanıyoruz. Buna besinlerin sinerjisi de diyebiliriz.

Yumurta- portakal suyu

Kahvaltıda en iyi protein kaynaklarımızdan biri olan yumurtamızı yedik. Yumurtanın sarısı demir için çok iyi bir kaynak. Yumurtanın demirinden daha iyi faydalanmak için yanına küçük bir bardak portakal suyu sıkabiliriz. Portakal suyu içerisindeki C vitamini sayesinde vücudumuz demiri daha iyi kullanır. Ama sıktığınız portakal suyunu bekletmeden hemen içmelisiniz.

Kırmızı et-salata

Kırmızı ette de demir var. Demir içeren besinler ile birlikte C vitamini içeren besinleri yani limon, yeşillik, kırmızı biber gibi iseniz demir daha fazla emilecek ve yediğiniz miktarı arttırmaya gerek olmadan daha fazla demir almış olacaksınız. Üstelik etinizi salatayla beraber yediğinizde salatadan gelen lifler, etten aldığınız yağı da vücudunuzdan daha rahat uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

Kurubaklagilller-tahıl

Kurubaklagilller; mercimek, kuru fasulye, nohut, bakla bunlar bitkisel protein kaynaklarımız. Kurubaklagillerin protein içeriğini desteklemek için yanında bir miktar tahıl tüketmemiz o öğünü protein açısından zengin ve vücuda yararlılığı yüksek tutacaktır. Mesela mercimekli bulgur pilavı.

Haftada en az 3-4 gün mutlaka kurubaklagil tüketilmesi öneriliyor. O zaman kurubaklagil pişen günler yanına bulgur ya da tam tahıllı ekmek koyabiliriz. Menümüz şu şekilde de olabilir: Kurubaklagil ya da ızgara, yanında tam tahıllı ekmek ve ayran ile bol limonlu yemyeşil bir salata!