Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan baharatların birer sağlık deposu olduğunu biliyor muydunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, bu 12 küçük sihirbazın sağlığa faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Karabiber: Biyokimyasal içeriğindeki maddeler ile özellikle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olan karabiber, hazmı kolaylaştırıyor. Sindirim sistemini temizleyici özelliği de yapılan çalışmalar ile kanıtlanan karabiber, kabızlığa da fayda sağlayabiliyor.

Kekik: Yemeklere, özellikle de etlere farklı tadı ve kokusu ile lezzet veren kekik, öksürüğe, üst solunum yollarına ve boğaz iltihaplanmasına karşı da etkili. Yapılan araştırmalar kekiğin antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğunu ve içeriğindeki uçucu yağın safra salgısını artırarak özellikle yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırdığını ortaya koyuyor.

Kırmızı pul biber: Acı kırmızı pul biberin kanser hücrelerini özellikle de içeriğindeki ‘kapsaisin’ isimli biyokimyasal bileşenin, prostat kanseri hücrelerini yok edici etkisi kanıtlanmış Yapılan deneylerde ‘kapsaisin’in kan lipit düzeylerini de olumlu etkilediği görülüyor. Bibere kırmızı rengini veren karotenoid maddesi ise antikanserojen özelliğe sahip.

Biberiye: Biberiye yapraklarının, yapılan deneysel çalışmalarda bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı, karaciğer yağlanmasını önleyici etkisi ortaya çıktı. Ayrıca safra salgısını artırarak sindirimi, bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştıran biberiye, vücutta ödem attırıcı etkiye de sahip.

Nane: İçeriğinde bulunan mentol ile sindirim sistemini rahatlatan, mide bulantısını ve midedeki gazın giderilmesine yardımcı olan nane, aynı zamanda stres giderici ve rahatlık verici bir özelliğe sahip. Taze ve kuru nane, vücuttan fazla suyun atılmasına da yardımcı olabiliyor.