Sürekli kilo alıp verenlerden misiniz? Bu inişli çıkışlı tablodan kurtulmak için kalıcı şekilde sağlıklı beslenmeye adım atın. Bunun için sağlıksız yiyeceklerden uzak durmalı ve pes etmemelisiniz.

Hazır olduğunuzdan emin olun

Tıpkı hazırlıklarınızı tamamlamadan önce bir projeye başlamadığınız gibi hazır olmadan beslenme şeklinizi değiştirmeye de başlamamalısınız. Öncelikle, bu değişikliği neden yaptığınızla ilgili kendinizi eğitin. Küçük adımlarla beslenmenizi değiştirin ve her seferinde sadece bir şeyi değiştirerek ilerleyin.

Limitlerinizi ve engellerinizi belirleyin

Yeni, sağlıklı beslenmenizde neleri tüketmenize izin var? Nelere limit koymalısınız? Neyi ölçülü tüketmelisiniz? Hangi yiyecekler kötü alışkanlıklarınızı tetikliyorlar? Haftada kaç gece yemekten sonra tatlı yiyeceksiniz? Bunlara karar vermek yeni beslenme düzeniniz için son derece önemli.

Hedefler koyun

Tıpkı hayattaki diğer her şey gibi, bunda da kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu yeni yolculuğa neden başlıyorsunuz? Kilo vermek için mi? Kendinizi daha iyi hissetmek için mi? Daha sağlıklı olmak için mi? Akıllı hedefinizi belirleyin ve bu hedefin net, ulaşılabilir ve gerçekçi olduğuna emin olun. Sonra da kendinize bir zaman limiti verin.

Nedenini bilin

Neden yeni beslenme düzenine geçmek istiyorsunuz? Öncelikle bunu belirleyin. Beslenme düzeninizi değiştirmeye neden karar verdiğinizi bilir ve bunu aklınızda tutarsanız, pes etme ihtimaliniz o kadar azalır.

Hazırlık

Yeni yaşam tarzınız için mutfağınızda da hazırlık yapmalısınız. Sizi yoldan çıkartacak yiyeceklerden kurtulun ve mutfağınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurun!