Dünya Sağlık Örgütünün 2010 yılında yayınladığı bildiriye göre, bir insanın toplam vücut ağırlığının %5’ini bile kaybetmesi şişmanlıkla tetiklenen hastalıkların görülme ihtimalini çok önemli oranda azaltmaktadır. Yani bir bireyin, 100KG yerine 95KG olması bile bir önlem! Buna karşılık battı balık yan gider felsefesiyle kilolara kilo eklemek kesinlikle akıl karı değil!

Kilonun kimseye faydası yok! Alınan her bir kilo her bir diz eklemine 4KG yük bindirmektedir. Yani sadece 2KG aldığınızı varsayarsak, her bir dize 8KG, toplamda 16KG yüklediğinizi unutmayın. Diz ağrısından muzdarip olanlar kilonuzla barışık mısınız?

Kilo verme döneminde en sık rastladığımız tablo, diyetin delindiği 1 haftayı toparlamanın en az 2 haftaya mal olduğu yönündedir. Dolayısıyla nasıl olsa tatildeyim yanlış motivasyonuyla gevşemeyin. Unutmayın ki aldığınız kiloları vermekle yine siz uğraşacaksınız. En iyisi mi almayın!

Spor yapmak bir kondisyon ve disiplin işidir. Haftada en az 3 defa spor yapmaya kendinizi programlayın.

Spor performansınız, sporun süresi ve şiddeti istediğiniz gibi olmasa da öncelikle haftada 3 defa spor yapma alışkanlığı edinmeye konsantre olun. Sosyal hayatınızı ayarlarken muhakkak 3 defa spor yapmayı da takviminize sıkıştırın. Spor yapma disiplini kazandıktan sonra zaten yaptığınız sporun şiddeti ve performansınız yükselecektir.

Markette alışveriş yaparken muhakkak besin etiketi okuyun. Bir etiketi incelerken sadece kalori satırına bakmak yerine, kalorinin ne kadarının şeker ve yağdan geldiğine bakmak daha doğru seçim yapmanızı sağlar.