Sağlıklı yaşamak için daha çok meyveye, sebzeye, balığa ve tam tahıllı gıdalara yönelin ve yağlı kırmızı et ile işlenmiş gıda tüketiminizi minimuma indirin. Kısa sürede kilo verdiğinizi, kolesterolünüzün ve kan şekerinizin düştüğünü göreceksiniz.

Her gün egzersiz yapın

Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak kalbimizi sağlıklı kıldığı gibi vücudumuzu da kuvvetli hale getirir. Her gün en az 15 dakikanızı spora ayırın.

Tam tahıllılara yönelin (sadece buğdaya değil!)

Eğer glutene karşı duyarlı bir yapınız varsa ekmek, makarna, kraker gibi buğday bazlı ürünleri tüketmek sizde gaza, şişkinliğe ve karın ağrısına neden olabilir. Glutenden uzak durmanın yolu ise tam tahıllı ürünlere yönelmektir. Esmer pirinç, karabuğday yönelebileceğiniz glutensiz tahıllardan sadece ikisi. Üstelik gluten duyarlılığınız olmasa bile bu gıdaları tüketmeniz daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Stratejik atıştırmalıklar

Yiyeceklerin kalorilerini boşverin ve metabolizmaya yaptığı etkilere odaklanın. Kavrulmuş badem, pancar turşusu, keçi peyniri ya da katı yumurta gibi atıştırmalıklarla metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Daha çok meyve ve sebze tüketin

Bol lif içeren sebze ve meyveleri sık sık tüketin.

Ek şekerden uzak durun

Günlük şeker alımınızı elinizden geldiğince azaltın. Belki çaya attığınız şekerden vazgeçersiniz, belki de sabahları yediğiniz tatlılardan. Ama farkı hemen göreceksiniz.

Sağlıklı yağ ve kabuklu yemişlerin keyfini çıkartın

İnatçı göbek yağlarından kurtulmanın en iyi yolu sağlıklı yağlar tüketmekten geçer. Her tip yağ düşmanımız değildir ve sağlıklı yağların anti inflammatuar özelliği vücudumuz için son derece faydalıdır.