Ülser ve diğer sindirim sistemi hastalıklarını azaltır

Bal, ülser ve bakteriye bağlı sindirim sistemi hastalıklarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Antibakteriyel ve antifungaldır

Bütün ballar antibakteriyel özelliğe sahiptirler. Çünkü arılar, bal yaparken, içine bir enzim eklerler ve bu enzim hidrojen peroksit oluşumuna neden olur.

Kanser ve kalp hastalıklarını önler

Bal, flavanoid içerir ve flavanoidin içinde bulunan antioksidanlar bazı kanserlere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

Öksürük ve boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde yardımcıdır

Bal, öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle de karabuğday balı.

Atletik performansı arttırır

Eski zamanlarda olimpik atletler bal ve kuru incir yiyerek performanslarını arttırırlarmış. Günümüzde yapılan araştırmalar da balın glikojen seviyesini dengeleyerek, vücudun daha çabuk kendine gelmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Kan şekerini düzenler

Her ne kadar bal basit şekerler içerse de bu, beyaz şeker ya da yapay tatlandırıcı ile aynı özelliklere sahip değildir. İçindeki fruktoz ve glikoz kombinasyonu vücudun kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur.

5 elementi dengeler

Bal, Hindistan’da 4000 yıldır ayurvedik (Hindistan’da ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi) bir ilaç olarak kullanılır. Ayrıca görüş iyileşmesi, kilo kaybı, halsizlik, idrar yolları hastalıkları, bronşiyal astım, ishal, mide bulantısı, iktidarsızlık ve erken boşalma gibi sağlık sorunlarına da iyi geldiğine inanılmaktadır.

Yara ve yanıklara iyi gelir

Cilde dışarıdan uygulanan bal, iyileştirici özelliği sayesinde, yara ve yanıklara iyi gelmektedir.