Alkol detoksu kolonunuzun ve karaciğerinizin temizlenmesini, vücudunuzun atıklardan kurtulmasını ve cildinizin ışıl ışıl parlamasını sağlar.

Kendinize bir süre belirleyin

Alkolden arınmaya karar verdiniz. Şimdi sırada kendinize 21 gün ile 3 ay arasında bir süre belirlemek ve bu süreye sadık kalmak var.

Seçtiğiniz süreç boyunca kimi zaman bu kararınıza sadık kalmanız daha da zorlaşabilir. Mesela, hoşlandığınız çocukla romantik bir yemeğe çıktığınızda size hangi şarabı tercih ettiğinizi sorarsa ne yaparsınız? Bu durumda bile kararlı olmalı ve alkol içmemeyi tercih etmelisiniz.

Hedefe odaklanın

Alkolü bırakmak yeterince zorlayıcı bir karar. Bu kararınızı bir de rejim yapmaya, kafein ya da sigarayı bırakmaya karar vererek daha da zorlaştırmayın.

Zaten her şekilde, alkolü bıraktığınız için, kilo vereceksiniz.

Kendinize bir alternatif bulun

Uzun süreli düzenli bir alkol kullanıcısıydıysanız negatif duygulara olan tepkiniz, beyninizin gücü, uyku düzeniniz ve ruhsal durumunuz bu eksiklikten dolayı zorlanacaktır.

Bunun nedeni içki içtiğiniz zaman yüksek derecede aktifleşen serotonindir. Alkol aldığınızda kendinizi mutlu, rahatlamız, optimistik hissetmenizi sağlayan şey seratonindir.

Beyniniz sizden bu seratonini seviyesini bekleyecek ve şaşıracaktır. Ona istediğini vermemeli bunun yerine alternatif olarak koşu ya da yüzme gibi bir spor bulmayı, arkadaşlarınızla buluşmayı ya da belki bir çay içmeyi denemelisiniz.

Kısacası, stresinizi atacak başka bir yol bulun.

Sosyal hayatınızı ihmal etmeyin

Detoksunuza sadık kalmanızın anahtarı budur.