Bahar artık geldi, bu aynı zamanda alerjiler de geliyor demek. Eğer bahar alerjiniz varsa size önereceğimiz alerji düşmanı yiyecekleri mutlaka tüketmeye başlayın deriz.

Turunçgiller

Bu kadar lezzetli bir yiyeceğin alerjilerle savaşacağı kimin aklına gelirdi? Yüksek oranda C vitamini içeren bu gıdalar alerji semptomlarınızın azalmasını sağlar ve kapanmış sinüslerinizi açar. Günde 500 mg. C vitamini almak önemlidir.

Böğürtlen, ahududu ve kiraz

Koyu renkli üzümler, böğürtlen, kiraz ve ahududu güçlü bir antioksidan olan antosiyanin içerirler. Antisiyonin, iltihap sökücü özelliğiyle alerjilere karşı savaşır ve rahatlamanızı sağlar.

Zerdeçal

Yemeklerinizde zerdeçal kullanmanız alerji semptomlarınızdan kurtulmanızı sağlar. Zerdeçalın içinde bulunan kurkuminin, iltihap sökücü ilaçlar kadar işe yaradığı kanıtlanmıştır.

Karalahana

Birçok vitamin, antioksidan ve kalsiyum içeren bu süper gıda aynı zamanda çok düşük kalorilidir. Ayrıca içindeki karotenoidin, alerjilere karşı vücudunuzu koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir.

Elma

Elma, iltihap sökücü ve alerji karşıtı içeriği ile genel alerji semptomlarının azalmasını sağlar.

Sarımsak

İmmün sistemini güçlendiren, vücuda detoks yaptıran ve vücuttaki antioksidan seviyesinin artmasını sağlayan sarımsak yemeklerinize de mükemmel lezzet katar. Ayrıca alerjilerle savaştığı ve semptomları azalttığı da bilinmektedir.

Yeşil sebzeler

Brokoli, yeşil ve sarı biber gibi sebzeler hesperidin içerirler. Bu da onların antioksidan ve iltihap sökücü özelliklerinin olmasını sağlar. Ayrıca saman nezlesi ve alerjilerin semptomlarında azalma sağlar.

Probiyotikler

Probiyotikler alerjilerle savaşmazlar ama içlerindeki iyi bakteriler alerjik reaksiyonların şiddetini azaltırlar. Ayrıca sindirim sisteminize de yardımcı olurlar.