Geçmişten günümüze ağızları tatlandıran çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor. Kokusuyla dahi mutluluk hormonlarını harekete geçiren çikolata; vücuda enerji veriyor, hafızayı güçlendiriyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranını düşürüyor. Peki, ama birçok faydası bulunan bu besini alırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte, çikolata hakkında bilmeniz gerekenler…

Bizi mutlu eden, damağımızda eriyip giden çikolata, sağlık açısından vücuda oldukça yararlı bir besin. İçerisindeki kakaonun ise ruh sağlığımıza pek çok faydalı etkisi mevcut.

Vücuda enerji veriyor

Çikolatanın içeriğindeki kakaodan gelen mineraller ve antioksidan özellik gösteren maddeler ile kakao yağı cilde, damarlara ve dokulara fayda sağlıyor. Çikolata bize enerji verirken, diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor çünkü kakao içerisinde yüksek miktarda lif bulunuyor.

Birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan

Çikolata verdiği mutluluk ve keyif dolu enerjiyle, yüzlerce yıldır ruhsal bir antioksidan sayılıyor, yani bizleri stresten de uzaklaştırıyor. Kakao aynı zamanda kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu rol oynayan, önemli bir antioksidan kaynağı. Vücudumuz normal çalışma seyri içinde oksijen kullanırken, “serbest radikaller” denilen hayli etkili yan ürünler ortaya çıkıyor. Serbest radikaller; çevre kirliliği, sigara dumanı ve UV ışınları gibi dış etkenlerin yanı sıra vücudumuzdaki doğal reaksiyonların bir sonucu olarak da oluşuyor. Bu dengesiz moleküllerin artması, zincirleme bir reaksiyon yaratarak tüm bir hücre sisteminin dengesini yitirmesine sebep oluyor. İşte antioksidanlar, bu serbest radikallerin vücuda verdikleri zararın en aza indirilmesine yardımcı oluyor.