aile merkezli yaklaşım

03 yaş çocuklarda anne baba bağlılığı çocuklarda anne baba bağımlılığı çocuğun anneye düşkünlüğü erkek çocuğun anneye düşkünlüğü erkek çocuğunun anneye düşkünlüğü bebeklerin anneye düşkünlüğü bebekler anneye düşkünlüğü erkeğin anneye düşkünlüğü


Anaokulu çağındaki bir çocuğun, annesi yemek yaparken ya da dışarı çıkarken onun eteğine yapışmış haldeki imajı, çoğu anne baba için bir hayal ürünü değildir. Bu bir gerçektir ve günlük yaşantının ayrılmaz bir parçasıdır. Yine de siz günlük işlerinizi yapmaya gidecekken sürekli size yapışıp sarılan çocuğu­nuzun ayrılmaya karşı direnmesi zor gelebilir. Eğer çocuğunuzu bir bakıcıya bırakmak istiyorsanız -ya da buna ihtiyaç duyu­yorsanız- ona kararlı ve sevgi dolu bir biçimde güvence vererek bakıcı ile kaldığı için onunla gurur duyduğunuzu ve sizin de geri geleceğinizi anlatın. Samimi bir ses tonuyla onun bakıcıyla oynama fırsatı yakaladığı için mutlu olduğunuzu söyleyin. Si­zin pozitif tutumunuz -negatif tutumunuz da- ona bulaşacaktır. Ayrı yerlerde olmanın ve diğer insanlarla da güzel vakit geçirebil­menin kabul edilebilir bir durum olduğunu ona göstermek için önce siz iyi bir model oluşturmalısınız. Bu ayrılma zamanların­da dışlanmış hissetmesini ve ilgi toplamasını sağlayan yapışma ihtiyacını önlemek için ona bol bol sarılın ve öpün. Yapışmak, ısrarcı bir yakın olma isteğidir; bu açıdan sarılmaya benzemez.

Problemin Oluşumunu Önlemek
Çocuğunuzu bakıcıya bırakmanın alıştırmasını yapın.
Çocuğunuzun bu fikre alışması için etrafta fazla gözükme­yebilirsiniz. Onu, hayatının erken dönemlerinde kısa süreli olarak yalnız bırakmanın alıştırmasını yapın. Bu kısa süreli ayrılıklar ebeveyn ve çocuk için sağlıklıdır.