doğum sonrası cinsel ilişkiRahim içerisine konan T şeklinde plastikten yapılmış bir araçtır. Doktorunuzun size uyguladığı muayene ve bir takım laboratuvar testlerinden sonra rahime yerleştirilir. 1-10 yıl rahim içerisinde kalabilir, % 97-99 oranında koruyucudur. Açıklanamayan adet kanamaları olan kadınlar, hamileler, dış gebelik yaşamış, pelvik enfeksiyon geçirmiş kadınlar kullanmamalıdır.

Kanama olmaması hamile kaldığım anlamına mı geliyor?
Spiral, rahim içi zarının her ay olağandan daha az gelişmesine yol açar. Dolayısıyla, adet kanamaları kullanım sürecinde giderek daha kısa süreli ve daha az miktarda gerçekleşir. Ve spiral kullanan kadınların yaklaşık beşte birinde hiç kanama olmayabilir. 6 haftayı aşan sürelerde kanama olmamasını sorun etmemelisiniz. Spiral, doğum kontrol hapı ve sterilizasyonla karşılaştırılabilir ölçüde yüksek bir doğum kontrolü etkisi gösterir. Mide bulantısı, göğüslerde büyüme ve hassasiyet gibi başka gebelik belirtileri ortaya çıktığında, mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda yarar var. Uzmanınız emin olmak amacıyla bir gebelik testi uygulayabilir, ancak sonrasında adet kanaması görünmediği takdirde testin yinelenmesi gerekmez.

Yan etkileri var mı?
Özellikle son adet kanamanızın gecikmesi ya da beklenmedik yoğunlukta olması durumunda, karın bölgenizde ağrı hissettiğinizde hemen bir hekime başvurmalısınız. Bu, dış gebeliğin habercisi olabilir. Spiral kullanımı sırasında dış gebelik (yumurtanın rahim dışında döllenmesi) çok nadir olarak gelişir. Geniş ölçekli çalışmalar, 1 yıl süreyle spiral kullanmış 10.000 kadının yalnızca üçünde dış gebelik ortaya çıktığını gösteriyor. Bu oran, sterilizasyon uygulanmış kadınlarla aynı seyreklik düzeyinde.