doğum sonrası cinsel ilişkiTarihin çok eski zamanlarından beri birçok kültürde doğum kontrolü amacıyla vaginaya spermisid maddeler uygulanmıştır. Bunlar arasında borik asit, risinoleik asit gibi bazıları günümüzdeki bazı jel ve kremlerde hala mevcuttur.

17.yüzyılda Leeuwenhoek köpek spermlerinin bulunduğu ortama yağmur suyu eklediğinde spermlerin hareketsiz kaldığını bulmuştur.

Bundan iki yüzyıl sonra 1855’te Kölliker bu konuda yaptığı ilk bilimsel araştırmada organik ve inorganik tuzların spermlere toksik etki yaptığını bulmuş ancak suyun sperm hareketlerini dudurucu etkisinin ortama vakit geçirmeden tuz eklendiği takdirde geri döndüğünü göstermiştir.

Daha yakın zamanlarda hücre biyokimyası ve sperm hücresinin metabolizması hakkında elde edilen yeni bilgilerin ışığı altında spermlerin fonksiyonel aktivitesini bozan maddeler hakkında yeni bilgiler elde edilmiştir. Bu maddeleri elektrolitler sulfhidril bağlayıcı bileşikler, bakterisidler, surfaktan ajanlar ve enzim inbitörleri başlıkları altında toplamak mümkündür.

Vajinal spermisidler iki komponentten oluşmaktadır : Aktif bölüm ve baz. Bazın fonksiyonu, spermisid ajanı vajinada tutmaktadır.