Cinsellik ile ilgili problemlerin üstesinden gelmenin en kolay yolu onlar hakkında karşılıklı konuşmaktır.

Seks, bir evliliğin, tatmin edici yanlarından biri olmalıdır. Bazı çiftler için, sık rastlanan cinsel sorunlar gerginlik ve tartışmaların nedeni olur. Cinsel hayattaki sorunlar bir ilişkinin gidişatını etkileyebilir, hatta çiftin ayrılmasına bile sebep olabilirler. Fakat siz, böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız, karşılıklı konuşarak ve çözmeye çalışarak, ilişkinizin sekteye uğramasını engelleyebilirsiniz. Tabii konular fiziksel problemler içeriyorsa, bir doktora görünmenizde fayda vardır. Ama unutmamalısınız ki bir doktor tek başına, siz çabalamak ve iyileşmek istemedikten sonra, sorunlarınızı çözmenizi sağlayamaz.

Problem 1: Biri diğerinden daha sık seks yapmak istiyor

Farklı düzeyde libidolara sahip olmak sık rastlanan bir seks problemidir. Genellikle çiftlerden birinin libidosu diğerininkinden daha yüksek olur. Hatta çiftler bu konu yüzünden kavga edebilirler.

Çözüm: Bu sorunun çözümü, her iki taraf da orta yolu bulmaya gönüllü oldukları sürece, oldukça basittir. Haftada kaç defa seks yapmak sizin için yeterli? Bunu karşılıklı olarak belirtin ve ortalama bir sayıda anlaşın. Çift terapisi uzmanları, canınız istemese bile seks yapmanızı önerirler. Çünkü bir defa seks yapmaya başladığınızda keyif alabilir ve devam etmek isteyebilirsiniz.

Problem 2: Cinsel hayatımız sıkıcılaşmaya başladı

Uzun zamandır birlikte olan çiftlerin cinsel hayatı monotonlaşabilmektedir. Eğer bir rutine bağlı kalırsanız, cinselliğin sıkıcılaşması normaldir.

Çözüm: Kabuğunuzdan sıyrılın ve yeni bir şeyler deneyin. Yeni bir şey denemek illa çılgınca bir şeyler yapmak anlamına gelmez. Değişik pozisyonlar deneyebilir ya da daha uzun ön sevişmeyle, seks oyuncaklarıyla, seksi iç çamaşırları ya da daha pek çok seçenekle yatak odanızı ısıtabilirsiniz.