hamilelikte cinsellikToplumun yaşlı insalara karşı davranışlarına gerçekçi bir gözle baktığımızda aslında hepimizin suçlu olduğunu görüyoruz. Bazı sosyal klişelerden arınmadan, yaşlı insanlara önyargılı davranılmasını önleyemeyiz.

Yaşlanmakta olan ve yaşlanmış insanların cinselliğine bakış açımız, bu klişelerden biri…. Birçok kişi yaşlı insanların seks yaşamadıklarına inanır. Belirli bir yaşa geldikten sonra sekse verilen önem ve ilginin azaldığı düşünülür. Bu düşüncenin gerçeklerle bir ilişkisi bulunmadığını çoğu yaşlıların 80 yaşlarına kadar cinsel aktivitelerini sürdürmeleri gösterir.
Cinselliğe karşı duyduğumuz ilgi bütün hayatımız boyunca bizimledir. Gerçek fark, cinsel isteğin nasıl belli edildiğindedir. 20 yaşındayken bir çok şey tahrik edici olabillirken, 60’lara gelindiğinde, senelerin tecrübesinden sonra, cinselliğin ifadesi evrim geçirmiş, sadeleşmiştir. Yılların deneyimi ifadeye de cinsel uygulamaya da mükemmellik kazandırmıştır.

Yaşlanınca seksin amacı nedir?
Yaşlandıkça hayatta önemli olan iki şey, çocuklarımız ve/veya kariyerimiz, günlük hayatımızdan çıkıp gidiyor. Bu da ikili ilişkilerin önemini artırır. Partneri her zamankinden daha çok önemsemek, İlişkimizi sağlamlaştırmak ve etraftaki kötü gerçeklerden uzak kalmak için iyi bir yöntemdir. Seks, hayat sevgisinin de bir kanıtıdır artık. Ayrıca yaşamda gelinen noktadan tatminin bir ifadesidir.