Uzmanlara göre korunmasız cinsel ilişki sonrası kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine erkeklerde ise penis, testis, makat ve bağırsak kanserine sıkça rastlanıyor.

Sonu ölümcül hastalıklara kadar gidebilen bu durumun önemle üzerinde durulmasının altını çizen Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “Kendimizi hem maddi hem de ruhsal sıkıntılara sürüklemeden gerekli önlemler doğru zamanda alınmalıdır” dedi.

Günümüzde şüpheli cinsel temas sonrası neler yapılması gerektiği konusunda bilinçli davranmak oldukça önem taşıyor. Şüpheli bir temas sonrası en önemli ölümcül hastalık olan AIDS’in üzerinde durmamız gerektiğinin açıklamasını yapan Elab Laboratuvarları Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV bağışıklık sistemine zarar verdiğinde AIDS tablosu ortaya çıkar.

HIV için Şüpheli bir cinsel temas sonrası ilk bir kaçgün içinde test yaptırmanın bir anlamı yoktur. HIV virüsünün tespitine yönelik HIV PCR laboratuar testi ancak 10. günden itibaren sonuç verir” d edi. HIV hayatı tehdit eden bir hastalığa neden olan bir virüs olduğu için erken zamanda saptanmasında en gelişmiş ve güvenilir olan PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu)yöntemi kullanılıyor.

Diğer bir test olan HIV Combo testi hakkında bilgilendirme yapan Uzm.Dr. Baykal; “Şüpheli cinsel temasın 21. gününden itibaren HIV virüsüne özgü p24 antijen ve HIV 1-2 antikorlarının birlikte inceleniyor. Anti HIV testi ise genellikle tarama ve tanı amaçlı kullanılan, şüpheli ilişkiden 90 gün sonra ELİSA yöntemi ile çalışılan, HIV virüsüne ait antikorların tespitine yönelik bir testtir” dedi.