doğum kontrol hapıYumurtalama süreci üzerine yaptığı etkiyle, döllenmenin önüne geçen doğum kontrol hapları, birçok kadın tarafından öncelikli olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bazı kadınlar ise metabolizmalarına özel duyarlılıkları ya da bazı sağlık sorunları nedeniyle çeşitli yan etkilerle karşılaşabildikleri için bu yöntemden uzak durmaktadırlar. Ciddi baş ağrıları, baş dönmesi, görüş bozukluğu, bacak ve kas ağrıları, şişmeler, göğüs ağrıları ve nefes darlığı biçiminde ortaya çıkabilen bu yan etkiler önemli sinyallerdir ve doktora başvurulmasını gerektirir. Böyle bir etkileşimi daha en başta kontrol altına alabilmek için doğum kontrol hapının kullanılıp kullanılmayacağına, kullanılacaksa kişi için hangisinin en uygun olduğuna mutlaka doktor tarafından karar verilmesi gerekir.

Doğru biçimde kullanıldığında, adet gerginliği, akne, demir eksikliği, kansızlık ve Romatoid Artirit gibi sorunların azalmasında etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan doğum kontrol hapları, rahim ve yumurtalık kanserleriyle pelvik enfeksiyon hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

35 yaşın üzerinde olanların ve kalp hastalığı, meme ya da rahim kanseri gibi ciddi sağlık sorunu bulunanların doğum kontrol hapı kullanmamaları gerekmektedir. Ayrıca bu hapların emzirme döneminde de kullanılmaması önerilmektedir.

Doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı hem etkililiği hem de kadınının metabolizmasındaki denge açısından önem taşımaktadır. Doğum kontrol hapının, sorumluluğu fazlasıyla kadına yükleyen bir yöntem olduğunu düşünenler içinse bilim adamlarının hoş bir sürprizi var. Erkeklerin kullanımına yönelik olarak geliştirilen haplar deneme süreçlerini başarıyla tamamladı.