Genital siğiller ile genital kanser arasında yakın ilişki olduğu konusunda uyaran KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof.Dr İbrahim Çevik ; en iyi korunma yönteminin tek eşlilik olduğunu belirtiyor.

HPV, Genital Siğil veya Kondilom nedir?

HPV (Human Papilloma Virüs) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil (diğer adı ile kondilom) yapabilen bir virüs hastalığıdır.

Erkeklerde Genital Siğil, Kondilom En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Peniste Siğil Görülme Yerleri Neresidir?

Bu virüsün 70 ‘in üzerinde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesi makat ve genital bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık sünnet derisi, frenulum ve penisin uç-baş kısmındaki olukta yerleşir. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tüm genital bölgeye yayılmış çok sayıda lezyon da olabilir. Erkeklerde ayrıca makat, anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılabilmektedir.

Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur?

Erkeklerde cinsel bölgedeki lezyonlar genellikle 2-10 mm çapındadır. HPV enfeksiyonu klasik formu olan kondiloma aküminata lezyonlarında %70-95 oranında HPV tip 6 ve 11 olduğu ve kanserojen tiplerin daha az olduğu bildirilirken, belirti vermeyen lezyonda ise genellikle kanserojen HPV alt tiplerinin (tip 16 ve 18) bulunduğu bildirilmiştir.

Anüs Bölgesinde Oluşur mu ? Tedavisi Mümkün mü?

HPV sadece penis, kasık bölgesinde görülmez. İnsan papilloma virusu genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışında yerleşimlerde de siğillere yol açabilmektedir. Bulaşma şekli daha çok ellerde (tırnak arasına) yerleşen HPV virüsünun makat bölgesine kolaylıkla bulaşmasıyla oluşur. Hasta istem dışı daha önceden yerleşen HPV enfeksiyonunu makat ve anüs bölgesi civarına bulaştırabilir. Makat bölgesi veya makat içine yerleşen HPV virüsünün tedavisi mümkündür.