Doktorunuz size erken doğum konusunda herhangi bir riskin, rahim veya kese probleminizin olmadığını belirttiyse son aylara kadar seks yapabilirsiniz. Bu konularda risk söz konusuysa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gebe kadınlar arasında genelde bilindiği gibi ilk aylarda cinsel ilişkiye girmek kesin bir düşük nedeni değildir. Bunların sebebi genelde gelişen fetustaki bozukluğa bağlıdır. Cinsel ilişki esnasında erkek penisinin bebeğe teması mümkün değildir çünkü bebek rahim kasları ve kese sıvısı içerisinde korunmaktadır ve rahim kanalında bulunan mukus bakterileri, tıkaç semenin rahme girmesini engeller. Fakat ilişki esnasında ağrı hissediyorsanız dikkatli olmak gerekebilir. Eğer derin ilişki veya zorlama, ağrıya sebep olursa bundan kaçınılmalıdır. Gebeliğinizde bir problem yoksa orgazm olmak sizi herhangi bir yönden etkilemez.

Doktorunuz gebeliğin son zamanlarında cinsel ilişkiye girmenizin sakıncalı olduğunu söyleyebilir. Çünkü gebeliğin son aylarında cinsel ilişki rahim içi enfeksiyona sebep olabilir. Eğer gebeliğiniz döneminde kanama, rahim kanalının erken açılması, doğumun erken başlaması, plesantanın rahim ağzını tıkaması gibi durumlar görüldüğüyse cinsel ilişkiye girmekten kaçınmak gereklidir. Aynı zamanda ikiz bebek bekleyen çiftlerde altıncı aydan itibaren ilişkiye girmemelidir. Bu durum daha önce düşük yapmış kadınlar içinde geçerlidir. Gebe kadınlara, bebeği cinsel yolla bulaşabilecek her türlü hastalığa karşı korumak için prezervatif kullanmaları tavsiye edilir. Gebelik döneminde değişen hormon dengeleri ve kendini güçsüz hissetmek gibi sorunlarda cinsel istekleri olumsuz yönde etkileyebilir. Bu isteksizlik genelde ilk aylarda görülür ve ilerleyen dönemlerde cinsel organlara giden kanın artışıyla normale döner hatta artış da görülebilir. Cinsel dürtülerde son aylarda azalma meydana gelir. Bu vücudunuzun alıştığı yapıyı etkiler ve bedensel ağrılarınızın olmasına da neden olabilir.