Erkeklerde neden vazektomi yapılır? Erkeklerde vazektominin yararları nelerdir?

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi Başkanı ve Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Yılmaz, erkeklerde doğum kontrolü yöntemi olan vazektominin çocuk istemeyen çiftler için çok etkili bir yöntem olduğunu belirterek “Erkekte tüplerin bağlanması hem doğum kontrolü yöntemi olarak faydalıdır, hem de cinselliğin kalitesini artırır” diyor.Doğum kontrol yöntemlerini sayarken genellikle kadının uygulayacağı yöntemler bilinir. Oysa erkeğin tüplerinin bağlanması da çok etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi Başkanı ve Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Yılmaz, erkeklerde doğum kontrolünün kadınlardakinden daha da kolay olduğunun altını çiziyor. Doç. Dr. Yılmaz, “Erkeklerde tüplerin bağlanması diğer yöntemlere göre çok avantajlı. Örneğin uzun süre ilaç kullanmayı gerektirmiyor. Ya da kadınlarda tüplerin bağlanması genel anestezi gerektirdiği halde erkeklerde lokal anestezi kullanılıyor” diyor.

Yararları
Doç. Dr. Yılmaz, “Erkeklerde tüplerin bağlanmasının faydalarını şöyle anlatıyor: “Erkeklerde doğum kontrolü cerrahi olarak çok basit bir işlemdir. Öncelikle lokal anestezi ile yaptığımız için hasta için sonrasında sorunlar oluşmuyor. İşlem sırasında sperm kanallarının bulunduğu bölgeyi uyuşturuyoruz. Daha sonra küçücük bir kesi ile o kanalları çıkartıp bağlayıp aradan küçük bir parça çıkartıyoruz. Hasta sabah gelirse öğleden sonra günlük hayatına devam edebiliyor. Sadece 2-3 gün ağır iş yapmasını istemiyoruz.”

Türkiye’de nadiren uygulanıyor
Avrupa’da ve Amerika’da çok yaygın olan tüp bağlanması işlemini ülkemizde genellikle 2-3 çocuk sahibi olan 40 yaşın üstündeki erkeklerin tercih ettiğini söyleyen Doç. Dr. Yılmaz, “Ancak ne yazık ki bu yöntem toplumumuzda çok bilinmiyor. Cinsel fonksiyonu olumsuz etkileyeceği sanılıyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Sadece çiftler artık çocuk sahibi olmak istemiyor, bu riski ortadan kaldırmak istiyorlarsa bu yöntem gayet sağlıklı bir şekilde uygulanır. Aksine, işlem cinsellikte faydalı olabilir. Çünkü prezervatif veya geri çekme yöntemi kullanan çiftlerin o sıradaki gerginlikleri olmayacağı için cinsellik de olumlu etkilenir” diyor.
Tüplerin bağlatılması operasyonunun çok basit bir işlem olduğunu ancak çok dikkatli ellerde ve hijyenik bir ortamda yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, “İşlemi yaptırmaya karar verirken bu işin sıklıkla yapıldığı yerler tercih edilmeli. Çünkü enfeksiyon riski çok önemli. Buna dikkat etmeli” diyor.