cinsel eğitimÇocukları seks hakkında soru sorduğunda çoğu anne ve baba paniğe kapılır, ne diyeceklerini bilemez. Çocuğun yaşına göre anne ve babalar, cinselliği merak eden çocuklarının cinsel deneyim edinmek istediklerinden endişelenebilir. Ama çocuğunuzun sorularını, sanki dünya ile ilgili bir soru soruyormuşlar gibi cevaplamak en iyisidir. Anne ve babalar dürüst ve basit bir şekilde cevap verdiklerinde, yanıtlar çocuklar için anlaşılır olur ve kabul görür.

Ana okul çağındaki çocukların soruları çok belirgindir, örneğin;

Bebekler nereden gelir?
Bebekler nasıl annenin içine girerler? Veya
Niye sadece anneler bebekleri memeleriyle beslerler?
Bu ve benzeri sorulara anlaşılır ve basit cevaplar vermeye çalışın. Çocuğa karmaşık bir cevap vermektense, tam olarak ne kastettiğini sorun. Çoğu zaman nerede doğduklarını merak ederler. Çocuk “Bebekler nasıl annenin içine giriyorlar?” diye sorduklarında, annenin içinde büyüyorlar cevabı yeterli olabilir.

Çocuklar 12-13 yaşına geldiklerinde, yani ergenlikte, kendileri ve arkadaşları olgunlaşmaya başlarlar. Bu döneme giren gençler fiziksel ve duygusal değişiklikler hakkında sorular sormaya başlarlar.

Bu konuları çocuklar ile konuşmak anne ve babalar için her zaman kolay değildir. Gençler gerçekleri anne ve babalarından veya olgun bir arkadaştan öğrenmezlerse, güvenilmez bir kaynakta öğrenme ihtimali yükselir. Çocuğunuz bu yaşa geldiğinde bu soruları sormazsa, sizin göreviniz bu konuları çocuğunuza açmaktır. Çocuğunuz adet görme veya uykuda boşalma dönemine gelmeden çocuğunuzu bu konularda bilgilendirmek, çocuğunuza bunun normal olduğunu ve korkmalarına gerek olmadığını gösterir.