Bebeklerde çift cinsiyet
Bebeklerde çift cinsiyet

ağrılı cinsel ilişki, kadınlarda ağrılı cinsel ilişki


Çocuklar cinsellikle ilgili temel davranışları doğumdan başlayarak ilk yıllarda geliştirirler (dokunulma, öpülme, kucaklanma ve ilgilenilme biçimlerinden). Tutarken veya dokunurken onunla iletişim kurarsınız, çocuğunuza sevginizi ve özel olduğunu gösterirsiniz. Çocuklar aile bireylerinin birbirlerine nasıl ilgi gösterdiklerini iyi gözlemlerler. Böylece kısa sürede neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlarlar. 2-3 yaşlarında erkek veya kız olduklarının farkına varırlar ve bu cinsel kimliği aynı cinsiyetteki ebeveyni taklit ederek ortaya koyarlar (örneğin, ebeveynin yürüyüşünü, tavırlarını ve gülümsemesini kopya ederler).

Çocuklar vücutları ile ilgli çok meraklıdırlar. Araştırarak vücutlarını öğrenirler. Altını değiştirirken veya banyo yaptırırken, çocuğun genital organlaırnı ellediğini fark edersiniz; çünkü bu ona iyi ve rahatlatıcı gelir. Tuvalet eğitimi çocuğun genilat organlarına ilgisini artırır. Uyumadan önce ve yorgunken genital bölgenin araştırılması ve mastürbasyon hem kızlar hem de erkek çocuklar için normal ve sağlıklı kabul edilir. Küçük çocukların genital organlarına dokunmaları cinsel anlamdan çok genel anlam taşır.

Çocuğunuzun vücudunun herhangi bir yeri ile ilgili kendini kötü hissetmesini önlemek ve sağlıklı cinsel davranışlar geliştirmesini sağlamak için, genital organlarıyla oynamasına ses çıkarmayın. Vücutlarının her parçasını beğenmeleri çocuklar için önemlidir. Sizin veya diğer aile bireylerinin vücut parçalarına verdiğiniz negatif ve pozitif tavırlaı anlayabilirler. Genital organların ve diğer gizli yerelerin dalarını çocuğu doğru olarak öğretin. Altını değiştirirken, giydirirken, banyo yaptırırken bu kelimeleri sık sık tekrarlayın. Doğru sözcükler kullandığınız takdirde (penis veya vajina gibi), ileride çocuğunuzla cinsellikle ilgili konuşmalar yaptığınızda bu kelimeliri kullanmanız kolaylaşır.