Sağlıklı bir cinsel yaşam için hangi besinlerden uzak durmak gerekli? Diyetisyen Funda Tuzgöl, beslenmenin cinselliği nasıl etkilediğini anlattı, seks hayatını sekteye uğratan besinlerden söz etti.

Aşırı yemek yemek seks hormonlarını azaltır

Aç kalındığında ve egzersiz yapıldığında sempatik sinir sistemi uyarılır. Bu uyarı insan vücudunun daha dinç olmasını sağlar. Bu durum açlığa karşı durabilmeyi sağlar, stresten korur. Parasempatik sinir sistemi ise yemek yeme ile uyarılır. İnsan vücudunu gevşetir ve uykuya hazırlar, sindirim kapasitemizi artırarak doku onarımı sağlanır.

Aşırı yeme sempatik sinir sistemini yavaşlatır, parasempatik sinir sistemini aktifleştirir. Yani aşırı yeme sonrası gözlemlenen güçsüzlük, uyuklama, yorgun hissetme bu nedenlerle de açıklanır. Uzun açlıklar ya da aşırı yemek yemek seks hormonlarını azaltır, kas kitlesi erir, enerji düşer.

Fazla şeker tüketimi cinsel isteksizlik sebebi

Çok aşırı şeker tüketimi önce kan şekerinde artışa, ardından da hızla şekerin düşmesine neden olur. Kan şekerinde gözlenen bu dengesizliklerin ardından vücutta güç kaybı ve uyku hali oluşur. Bu da cinsel istek ve performansta başarısızlığa neden olabilir.

Kilolu olmaya neden olan besinlerin cinselliğe etkileri

Aşırı kalori içeren besinler, yağlı yemekler, çok şekerliler, kızartmalar, aşırı karbonhidratlar fiziksel aktivite yetersizliği de varsa vücut için tehlikelidir. Yani alınan kalori, yakılan kaloriden hep fazla ise kişi gün gün kilo alır ve obezite ile karşı karşıya kalır. Yapılan çalışmalar beden kitle indeksi (BKİ=KG / BOY m2) 29,9’un üstünde olduğu için obez olarak tanımlanan bireylerde cinsel fonksiyonlarda yetersizlik gözlemlenebildiğini söylemektedir.