Hayat sürekli değişiyor, çok az şey aynı kalıyor. Bu değişimden insanlar da nasibini alıyor. Büyüklerimizden duyduğumuz ‘babamız bir kere bile saçımızı okşamazdı’ sözü günümüzde çoğunlukla geçerliliğini kaybetti. Özellikle de büyük şehirlerde ‘modern’ babalar karşımıza çıkmaya başladı.

Sahilde bebek arabası süren, evde eşi yorulunca bebeğin mamasını yediren, onunla oyun oynayan ilgili babaları artık daha sık görüyoruz. Babaların evrimiyle ilgili görüşlerini sorduğumuz Acıbadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kültegin Ögel, kadınların yönlendirmesiyle eşlerin bebek bakımında görev paylaşımını kabul ettiklerini belirterek, “Günümüzde baba modelini iki şekilde anlatabiliriz: İş babaları, ev ve iş babaları” diyor.

İŞ BABALARI – EV VE İŞ BABALARI

İş babaları daha çok iş odaklı, bebeğin bakımıyla ilgili konuları anneye bırakan baba modeli. İş ve ev babalarının değişim gösterebilen erkekler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kültegin Ögel, “Bu değişimin biyolojik yansımasını da görüyoruz. Örneğin araştırmalar bebeğiyle uyuyan babalarda testesteron düzeyinin düştüğünü gösteriyor. Yani baba bebekle ilgilendikçe testosteron düzeyi azalıyor. Aslında çok mantıklı. Eğer testosteronun “avcılık” için gerekli olduğunu düşünürsek, testesterona ihtiyaç kalmıyor” diyor.

BABALAR DA EVRİM GEÇİRDİ

Günümüzün çalışan babalarını bir önceki kuşakla kıyaslayan ve baba figürünün gelişimini anlatan Prof. Dr. Kültegin Ögel, şunları söylüyor: “Avcı babalardan mağaranın sorunlarıyla da ilgilenmeye başlayan babalara doğru bir evrilme var. Daha önce erkeğin görevi sadece dışarıya gitmek, orada para kazanmak, aileyi dış tehditlerden korumak gibi daha çok dışa dönüktü. Ama kadınların da dışarıya çıkması, çalışması ile erkek de eve dönmek, çocuğa bakmak, evin işlerine bakmak gibi sorumlulukları eşiyle paylaşmak durumunda kaldı.” Babaların evde çocukların bakımı konusunda eşlerine yardımcı olmalarının altında pozitif olarak yönlendirilmelerinin etkili olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kültegin Ögel, annelerin bu konudaki tavrını şöyle özetliyor: “Bunları yaptırtan çoğunlukla anne. Annenin babaya sorumluluk yükleyebilmesi, sorumluluk almaya hazır baba oranını da artırırdı ister istemez. Ama çocuğunu bırakma konusunda kimselere güvenemeyen anneler, eşlerini de yönlendiremiyor. Erkeğin görevi, yükümlülüğü bu değil. Ancak erkek yönlendirilebilir. Bunun için eğitim şart! Ama bu eğitim, eşler tarafından gerçekleştirilmeli. Eğitim ve ekonomik seviyeden çok yaşam tarzlarının değişimi erkekleri bu metamorfoza zorladı. Yeni yaşam tarzına uyum sağlamaları gerekiyor.”