babalara tavsiyelerBaba olacağını öğrenmek, bir erkek için hayatında yeni bir dönemin başladığı anlamına gelir. Birçok değişikliğin habercisi olan bu dönemde babaların neler yaşayacakları ve yapabilecekleri hakkında fikir sahibi olmaları önemlidir.

Hemen herkes çocuğun yaşamını tamamen annenin etkileyeceği yargısına hakimdir. Oysa babanın rolü de, bir çocuğun hayatında en az annenin, kadar önemlidir. Kadınlar içgüdüsel olarak çocuk sahibi olmakla ilgili duyguları çok yoğun yaşarlar. Babalar ise bu duyguyla daha, geç tanışırlar. Ya da geç tanışmak isterler. Belki de bir türlü hazır olamamalarıdır neden … Peki ya bir erkek, baba olmaya nasıl hazırlanmalı, bu süreçteki duygularını nasıl kontrol altına almalı?

@1 Doktor kontrollerine birlikte gidin…
Doktor kontrollerinde eşinizin yanında olmak; doğum öncesi süreçte bebeğin ve sonrası ile oluşan yeni ve karmaşık ortama kolay uyum sağlamanız açısından yararlıdır. Böylelikle annenin de yalnızlığı azalacak, kendisine olan güveni artacaktır. Anne olmakla ilgili kaygılarını sizinle beraberken sizden destek alarak hafifletebilecektir. Siz de bu sayede baba olmaya hazırlanıyor olacaksınız.
@2 Bebeğinizi ultrasonda izleyin…
Hayalinizdeki bebeğin görüntüsünü izlemek, onunla ilgili duygularınızı ifade etmenizi ve kaygılarınızı gidermenizi kolaylaştırabilir. Doktordan bebekle ilgili bilgi almak, sağlığı hakkındaki endişelerinizi azaltmanız için fayda sağlayacaktır.
@3 Hamile olduğunuzu düşünün…
Babalar için annenin yaşadığı zorlukları ve mutluluğu hissedip anlamak çoğu zaman kolay değildir. Özellikle iş gibi zorluklardan dolayı annenin hamilelikle ilgili fiziksel ve psikolojik şikayetlerini anlayabilmek için kendinizi onun yerine koyup, karşılaştığı sorunları birlikte nasıl çözebileceğinizi düşünmeye çalışın. Bu sayede annenin yaşadıklarını anlamanız kolaylaşır ve tahammülünüz artar. Anne de anlaşıldığı için zorluklarla baş etme konusunda daha tahammüllü olabilir.