evhamlı anneAnne veya bebek sağlığının risk altında olduğu veya olabileceği durumlar riskli gebelik olarak takip edilir. Bu istenmeyen duruma kötü beslenme, kötü gebelik bakımı, genetik anomaliler, anne veya bebeğin mevcut hastalığı neden olabilir. Bu durumların neden olduğu risk faktörlerinin önceden teşhis edilmesi çok önemlidir.

– Prematür (erken) doğum:
Otuz altıncı gebelik haftasından önce olan doğumlar prematür olarak tanımlanır. Erken doğum eylemi başladığında her on dakikada bir düzenli olarak gelen kasılmalar olur. Prematür doğumlarda bebek ağırlığı 2500 gramın altındadır. Erken doğumlarda gelişmiş yenidoğan bakım ünitelerine ihtiyaç vardır. Kasılmalarla birlikte rahim ağzının açılmaya başladığı durumlarda ağızdan veya damar yoluyla verilen ilaçlarla erken doğum eylemi kontrol altına alınabilir.

– Erken membran rüptürü:
Doğum başlamadan önce suların gelmesidir. Bebek ve annede enfeksiyon gelişmesi açısından detaylı incelemeler yapılarak tedaviye başlanmalıdır. Bebeğin doğumuna gebelik haftasına göre karar verilir.

– Uzamış gebelik:
Uzamış gebelikte gebelik 42. haftaya ulaşmıştır. Uzamış gebeliklerde bebek normalden büyük olduğundan normal doğumda zorluklar yaşanabilir. Uzamış gebeliğin tanısı ultrasonografik olarak kesinleştirilir. Çoğunlukla gebeliğin 42 haftadan fazla devam etmesini izin verilmez ve doğum yaptırılır.