yüksek ateş havale

emziren annelerde ateş nasıl düşürülür, emziren annede ateş nasıl düşürülür, emziren annenin ateşi nasıl düşürülür


– Ateş, vücut ısısının normalin üzerinde olmasıdır.

· Çocuğunuzun normal vücut ısısını, yaş, genel sağlık durumu, hareketlilik seviyesi (aktivite), gün içindeki zaman ve giysileri etkiler. Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış gösterir.

· Genel olarak, 38oC üzerine çıkan vücut ısısı ateş olarak kabul edilir. Ancak bu eşik değer, ateş ölçümünde kullanılan yönteme göre de değişir. Doktorunuza ateşi nereden ölçtüğünüzü bildirin. (koltuk altı, kulak, ağız, rektum). Koltuk altı ölçümler için 37-37.3, rektal veya oral ölçümler için 38-38.3 derece eşik değer olarak alınabilir.

· Çocuğunuzun ateşi olması, onun büyük olasılıkla bir enfeksiyon ile (mikrobik hastalık) mücadele etmekte olduğunu gösterir. Çocuğunuzun vücudunda virüs veya bakteri etkenli bir enfeksiyon varsa, vücut ısısını yükselterek, yani ateş ile, buna cevap verebilir. Bunu bilmek önemlidir. Çünkü sıcak çarpması gibi bir durum dışında, ateşin kendisi bir hastalık demek olmayıp yalnızca bir belirtidir. Çocuğunuzun ateşinin olması mutlaka antibiyotik tedavisi gerektiği anlamına gelmez.

– Ateşin nedenini araştırmak önemlidir.

Aşağıdaki durumlar örnek olarak verilebilir.

– Kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu, zatürre, vd.
– Bazı durumlarda bir ilaç, yaralanma, zehirlenme.
– Çok sıcak ortam sıcak çarpmasına yolaçabilir ki bu potansiyel olarak tehlikeli bir vücut ısısıdır.