O uyanıkken bebeğinizin tırnaklarını kesmek

Bir bebeğin tırnaklarını kesmek, o uyurken çok daha kolaydır. Bebeğiniz uyanıkken ellerini sürekli sallayacağı için tırnak kesmek hem zor hem de tehlikeli olabilir.

Babayı konu dışı bırakmak

Bazen anneler babaları, istem dışı olarak, konu dışı bırakırlar. Anneliğe kendilerini o kadar kaptırırlar ki babanın bebekler bağ kurmasına ve ona bakmasına fırsat bırakmazlar. Siz bu hatayı yapmayın, babayı da sık sık bebeğinizle geçirdiğiniz zamanlara katın.

Yeterince soru sormamak

Bazen yeni anne olanlar, soru sormaktan çekinirler. Sorularının aptalca ya da utanç verici olmasından korkarlar. Gerçek şu ki, konu bebek bakımı olunca, aptalca soru diye bir şey yoktur. Bütün sorularınız için çocuk doktorlarınıza ve kendi doktorunuza başvurabilir, annenizden, arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

Bebeğinizi sadece tek bir emziğe alıştırmak

Bebeğiniz için yapacağınız en büyük iyilik onun tek bir emziğe bağlanmasını engellemektir. Birkaç günde bir bebeğinizin emziğini değiştirin ve tek tip emziğe alışmasını engelleyin.

Hemen iyileşmeye çalışmak

Pek çok anne doğumdan sonra hemen eski haline dönmeye, normal rutinine devam etmeye çalışır. Siz bu hatayı yapmayın ve iyileşme döneminizi ağırdan alarak vücudunuza tamamen iyi olması için fırsat tanıyın.

Kendini hafife almak

Yeni annelerin kendine güvenleri olmayabilir. Şunu aklınızdan çıkartmayın; bu dünyada kimse, sevgi dolu bir anne kadar becerikli olamaz. Bebeğinizi tanımak, sizin içinizde olan bir içgüdüdür ve annelik tamamen içgüdüsel bir şekilde size gelecektir. Anneliğin zamanla kolaylaşacağını unutmayın.