Yeni anne olmak ilk kez anne olmak annelik anneliği öğrenmek


Bebek için her şey hazır, benim dışımda …Kendimi bir anne olarak düşünemiyorum.

En başından beri annelik hayalleri kuran kadınlar bile, zaman geldiğinde kendilerinden şüphe etmeye başlarlar. Çocuklarında oyuncak bebekler yerine kamyonlarla veya topla oynayanlar bebek bakmak yerine çim biçmeyi tercih edenler ve gebelik testi pozitif çıkana kadar bebek arabalarına yalnızca göz ucuyla bakan kadınlarsa,doğum gününü daha büyük korkuyla karşılarlar.Fakat bu dokuz ay içinde, kendine olan güveninsarsılması nonnal olduğu kadar sağlıklıdır da.

Mutlu ve kendine güvenli olarak başlayan annelik döneminiz, görevleriniz, birden, tahmin ettiğinizden çok daha bunaltıcı olduğunda hızla değişebilir ve sizi altüst edebilir. Bir miktar kaygı(bebekle birlikte bir hayatın bazı zor ve hatta imkansız görülen günler ve gecelerden oluştuğunu fark ederek) ve şüphe, doğum saması gerçeği şokunu atlatmamza yardımcı olabilir.

Eğer kendinizi annelik için hazır hissetmiyorsanız endişelenmeyin; fakat hazırlanın. En azından, yenidoğanlar ve bebekler hakkındaki, bulabildiğiniz her şeyi okuyun (bebeklerin her zaman “kitapta” anlatıldığı gibi davranmayacağını hatırlayarak).Eğer mümkünse, yenidoğan ya da küçük bebeklerle birlikte biraz zaman geçirin; onlarıt tutmayı ve hatta altlarını değiştirmeyi deneyin;anne ve babalarıyla, bir bebeğe bakmanın zevki ve hayal kırıklıkları üzerinde konuşun.

Oturduğunuz yerde varsa, bir annelik kursuna katılın.Son yıllarda, hayatlarında tecrübe edebilecekleri en zorlu iş hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen anne ve babaların talebi üzerine hastaneler ve medikal gruplar, üniversiteler ve okullar,dini kurumlar ve özel girişimler tarafından binlerce kurs açılmıştır.Her şeyden önce, insan anne olarak doğmaz,anne olduktan sonra bunu öğrenir gerçeğini asla unutmayın. Diğer insanların bebeklerine bakarak deneyim kazanmış bir kadın, başlangıçta, hiç deneyimi olmayan yeni bir anneden biraz daha rahat olabilir, fakat altı haftadan sonra ikisini birbirinden ayırt etmek çok zor olacaktır. Ve bekleme odasındaki gebe kadınlar, onların annelikteki ustalıklarına ve kendine güvenlerine imreneceklerdir.