d vitaminiVitamin D’nin anne çocuk sağlığına yararlı etkileri pek çok çalışmada tartışılmış ve gösterilmiştir. ABD dışındaki popülasyonlarda yiyecekler rutin olarak vitamin D ile zenginleştirilmediğinden dolayı ve gerek kuzey kutuplarında yaşayan gerekse kültürel alışkanlıkları nedeni ile güneş ışınlarından yeterince yararlanamayan popülasyonlarda, vitamin D eksikliği risklerinin daha fazla olduğu saptanmıştır.

Amerika Ulusal Bilimler Akademisi (NAS) Beslenme Komitesi tarafından rutin bir vitamin D suplementine gerek olmadığı bildirilmiştir. Buna rağmen süt, yumurta ve balık tüketmeyen laktasyondaki anneler için günde 10 ug, vitamin D ile zenginleştirilmemiş süt içen anneler ise günde 5 ug vitamin D suplement edilmesinin yararlı olacağı not edilmiştir. Çünkü bu anneler arasında vitamin D eksikliğine bağlı kaygıların, güneş ışınlarının az olduğu kış aylarında ve özellikle kuzey kutuplarında en yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.

Laktasyon döneminde tiamin, riboflavin, niasin gibi B grubu vitaminler enerji gereksinimine göre ayarlanmalıdır. Enerji gereksiniminin artması bu vitaminlere olan gereksinimi arttırmaktadır. Emziren anne için 1 ug vitamin B12 100 ug folik asit miktarlarının yeterli olacağı belirtilmektedir.

Anne sütü demir içeriğini, dolayısıyla bebeğin demir durumunu olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile laktasyondaki annenin günde 1 veya 2 fincandan fazla kahve veya diğer kafeinli içecekler içmemesi önerilmektedir.

Alkollü içkilerin laktasyon performansıyla etkileşimine ilişkin herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, eğer laktasyondaki anne alkol kullanacak ise alınacak miktar 0.5 g/kg/gün ile sınırlandırılmalıdır. 60 kg ağırlığında bir anne için günlük alınabilecek alkol miktarı, likör için yaklaşık 60-7–cc, şarap için 200–240 cc ve bira için 400–500 cc kadardır.