lazerle vajina daraltma

vajinada akıntı ve kanama , vajinada akıntı ve kanama


Sulu, süt kıvamında, hafif kokulu bir akıntı hamilelikte normaldir. Önemli olan üreme bölgenizin temiz ve kuru olmasıdır. Pamuklu iç çamaşırı giymeli, dar ve sıkı pantolonlardan kaçınmalısınız. Banyo ve duştan sonra üreme bölgenizi iyice durulamalı, deodorant veya parfüm gibi tahriş edici maddeleri kullanmamalısınız.

Eğer akıntı kuru, yapışkan, peynir kıvamında ve kötü kokulu ise ayrıca yanma, kızarıklık, kaşıntı varsa bu iltihaplanmadır ve doktorunuza göstermeniz gerekir.

Özellikle banyodan sonra önden arkaya doğru kurulama yapmalı ve mikropların üremesi için iyi bir ortam sağlayan şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca hijyenik kadın bağı kullanabilirsiniz.

Eğer cinsel ilişkiyle geçen bir iltihabınız varsa eşinizde ve sizde mikrop kalmadığı testlerle saptanıncaya kadar cinsel ilişkide bulunmamakta fayda vardır. İltihap geçtikten 6 ay sonrasına kadar kondom kullanmalısınız.

Hamilelik sırasında dikkat etmeniz diğer bir önemli nokta da, cinsel ilişkiden ya da vajinal muayeneden kısa süre sonra gelen akıntılardır. Bunlar pembemsi, kırmızımsı, sümüksü akıntı ya da 48 saat içinde gelen kahverengimsi koyu akıntı rahim ağzının zedelenmesinden dolayı olabilen ve normal olan akıntılardır. Böyle durumlarda doğuma kadar cinsel ilişkide bulunmamanız tavsiye edilebilir. Eğer kanama parlak ve durmuyor ise bunun kökeni plesanta olabilir ve hemen tıbbi muayene gerektirir. Eğer koyu akıntıya eşlik eden kasılmalar ve doğuma ilişkin diğer işaretler de varsa bu doğumun başladığını gösterebilir. Bu durumda doktorunuzu aramalısınız.