Yirminci gebelik haftası öncesi ve bebeğin 500 grama ulaşmadan gerçekleşen 2 veya daha çok sayıdaki düşüklere tekrarlayan düşükler denir. Bu durum, üreme çağındaki çiftlerin % 2-5’inde kısırlık nedenidir. Çiftlerde büyük bir psikolojik travmaya ve anne vücudunda tekrarlayan yıpranmalara neden olmaktadır.

Elde edilen ve istenen bir bebeğin tekrar tekrar kaybı çiftler tarafından kabul edilmesi güç bir durumdur. Doğru teşhis metotları ve tedavi yaklaşımları ile üstesinden gelinerek sağlıklı bir bebek sahibi olunabilir.

Birinci düşüğü takiben tekrar bir düşük olma ihtimali yüzde 25, ikinci düşüğü takiben yüzde 30 ve üçüncü düşüğü takiben yüzde 40’dır. Düşükler klinikte farkına varılmayan ve varılan olmak üzere iki gruptur. Farkına varılmayan düşüklerde, gebelik testi pozitifdir fakat ultrasonografik olarak hiçbir gebelik bulgusu saptanmayan gebeliklerdir. Bunlar ayrıca biyokimyasal gebelikler olarak da tanımlanabilirler. Klinik olarak farkına varılan düşüklerde düşük işleminden önce gebelik ultrasonografik olarak saptanır veya düşük materyalinin patolojik incelemesinde gebeliğe ait hücresel bulgular vardır.