çocuklu dağınık evHayatımı tanımlamak için hep kullandığım sözcük ‘dağınık‘ dedi iki ergenin annesi Mirgün “Hiçbir şey düzenli değil, evimi temiz tutmaya vaktim yok, çoğu zaman hiçbir şeyin nerede olduğunu bilemiyorum. Hayatımın böyle olmasından hoşlandığım söylenemez, ama bu hale geldi! Bazı günler çocukların odasındaki dağınıklığın dans ederek yerlerine konduğu filmlerdeki sahnelerin hayalini kuruyorum!
Çoğumuz için temiz, tertipli, düzgün görünüşlü bir ev büyük bir tatmin unsurudur. Sadece bunu başaracak vaktimiz ya da enerjimiz yoktur! Önemli olabilir, fakat karmaşık hayatlarımızda, günlük sorumluluklarımızın arasında biraz ikinci planda kalır. Belki de evinizdeki dolap ve çekmeceleri toplamaktan kaçınırsınız çünkü o kadar fazladırlar ki sadece birini temizlemek hiçbir fayda sağlamaz. Ya da bir temizlik krizine girip bir ya da iki gününüzü garaj veya dolabınıza ayırmış, bir ay içinde yeniden darmadağın bulmuşsunuzdur. Öyleyse zahmete ne gerek var?

Hayat birbiri ardına gelen farklı şeylerden değil, aynı lanet şeyin durmadan tekrarlamasından ibarettir.

Yine de çoğumuz giysilerimizi görebilme ya da oturma odasında yığınlara takılmadan yürüyebilme hissini sevdiğimizi kabul edeceğiz. Evimiz değer verdiğimiz şeyleri yansıtır, keyfini çıkarırken mutlu ve rahat olmak isteriz. O zaman sorulacak soru, bu mümkün olduğunca az çaba harcayarak nasıl başaracağımızdır. Peki, çocuklarımıza kendi düzerılerini oluşturup arkalarını toplamayı nasıl öğreteceğiz?
Günde sadece yarım saat harcayarak tüm hayatmızı düzene sokabilirsiniz, böylece “dağınık” sözcüğü artık sizi tanımlamaz. Her zamanki gibi, düzen liste yaparak başlar! Düzenlemek istediğiniz her odanın adını yazın. Odanın altına orada yapılması gereken işleri yazın. Otuz dakikalık günlük rutin işinizi ne zaman yapmak istediğinize karar verin. Sonra birinci giin saatinizi kurun ve listenin tepesinden başlayın. Otuz dakika bitince durun. Kendinizi en sevdiğiniz müzik ya da kitapla eğlendirin. Bu yöntem çocuklarda da işe yarar, ama onların saati on dakikaya ayarlı olmalı. Odalarını, oyuncak sandıklannı, çalışma masalarını, banyoyu ya da bahçeyi düzenleyebilirler! Birkaç ay içinde evi baştan aşağı elden geçirmek için koca günler ayırmanıza gerek kalmadan listedeki bütün işlevi tamamlamış olacaksınız!
Dağınık, düzensiz bir evle karşı karşıyaysam, bu işin icabına ufak, kullanışlı zaman dilimleri ayırarak bakacağım.