meraklı bebekTelevizyon yüksek kalite eğitim programları içeğrmekle ve çocuklar için dünyayı açmakla birlikte çocukların sosyal, duygusal ve zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık haline gelebilir. TV seyrederek geçirilen zaman yaratıcılığı ve dil gelişimini engeller. Bu becerileri geliştiren oyun oynama, okuma, ödev yapma ve diğer insanlarla iletişimgibi aktivitelerin yerini alır. Çocuğun TV seyrederek geçirdiği süre okul performanısını kuvvetle etkiler. Aşırı TV seyretmek ev ödevlerini aksatır, uykuyu azaltır ve okuma alışkanlığını engeller. Şiddet içeren programlar çocukları korkak, endişeli hali getirebilir veya agresif davranışları artırır. Televizyon seksüel davranışları, alkol, sigara veya uluşturucu türünden iliç kullanımı özendirebilir. Ayrıca çocuğun fiziksel gelişimin etkileyebilir; çünkü daha aktif işlerde yer almasını engeller.

Diğer aktiflikten uzak uğarşlar da zararlı olabilir. Örneğin, vide oyunları ve bilgisayar programları (eğitimsel olanları dahil) TV seyretmeye kıyasla çocuğun kafasını daha fazla meşgul eder, ancak aynı sonuçlara yol açar.

Çocuğunuzun TV seyretmesini günde 1-2 saatten az olacak şekilde sınırlayın veya okul günleri 1 saat veya daha az, hafta sonları 2 saat olarak sınırlamaya çalışın. Siz de TV izleme saatlerinizi kısıtlayarak iyi örnek olun. Yemek sırasında TV’yi kapatın ve çocuğunuzun ev işlerini veya ev ödevlerini bitirinceye kadar TV seyretmesine izin vermeyin. Onu okuma, spor, karşılıklı konuşma, oyun veya hobi gibi diğer aktivitelere teşvik edin. Hangi programları seyredeceğini palnlamasına yardımcı olun. Yaşına ve anlama düzeyine uygun programlar seyretmeye yönlendirin.