8 haftalık gebelik

gebelikte 10.hafta anne bebeğin kalp atışını duyabilirsiniz mi?


O minik kalp atışlarını duymaya hazır mısınız? Bu haftada yapılacak ultrasonografi ile bebeğinizin kalp atışı rahatlıkla görülür ve doppler yardımı ile duyulabilir. Bu muayene pek çok anne adayı için en heyecan verici muayenelerden biridir. Anne adayı hamileliğinin ve bebeğinin daha bir farkına varır.

Sizde olan değişimler
Sizde olan değişimler Rahim gebelikten önce annenin yumruğu kadar iken, simdi bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Kasıkta, karnın alt kısımlarında gerilmekte ve büyümekte olan rahmin zaman zaman kasılması sonucu kramp tarzında ağrılar olabilir. Gebelik hormonlarınızın etkisiyle bu haftalarda çeşitli cilt değişiklikleri olabilir. Bazı anne adayları ergenlik dönemindeki sivilcelerinin geri döndüğünü görebilir.

Gebelikte cildin yağ salgısı arttığından cildiniz sivilce oluşumuna elverişli hale gelmiştir. Bu cilt değişiklikleri sıklıkla birinci üç aylık dönemden (trimester) sonra kaybolur. Çok ender durumlarda ise bu değişiklikler tüm gebelik boyunca devam edebilir.
Bu gebelik haftasında erken gebelik dönemi belirtileri varlığını sürdürürler. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz.

Bebeğinizde olan değişimler
Bebeğinizde olan değişimler Bebeğin gelişiminin 6. haftasıdır. Baş-popo mesafesi yaklaşık 14-20 mm, yani iri bir fasulye tanesi kadardır. Göz kapakları, kulak kepçesi oluşmaktadır ve burun ucu görülebilir. Gözler daha da belirginleşir ve gözün retina tabakasında renk (pigment) oluşumu başlar. Kol ve bacaklar uzamıştır ve kollar dirsekten bükülmüş olarak görülür. El ve ayak parmakları avuç ve ayaklardan yumrular halinde çıkıntılar yapar. Beyinin hızlı gelişiminden dolayı baş oldukça büyük olarak görülür. Kalpde dört odacık oluşmuş ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Bağırsaklar göbek fıtığı şeklinde henüz karın dışındadır. Yumurtalık ya da testisi oluşturacak hücreler bölgelerine doğru göç ederler, ancak henüz cinsiyet belirginleşmemiştir. Bebeğin gelişen kasları kasılmaya başlar ancak bu erken hareketler belirgin olarak farkedilemez.