çocuk merkezli aileGece yatak ıslatma daha çok erkek çocuklarında görülen ve toplumda hiç de azımsanmayacak sayıda olan bir durum. Ailenin ve çocuğun durumu can sıkıcı ve utanılacak bir şey olarak algılaması tedaviyi geciktirdiği için olumsuz etkiler yaratıyor. Uzmanlar tıbbi adı Enürezis Nekturna olan gece yatak ıslatmanın psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktan ziyade, psikolojik sorunlara yol açtığını vurguluyorlar.
Gazi U.Tip. Fakultesi Cocuk Nefroloji Bilim Dalı Üyesi, ayınzamanda Çocuk Nefroloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Oğuz Söylemezoğlu konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Çocuklarda yatak ıslatma hangi yaşta sorun olarak kabul edilir? İdrar kaçırmanın Enürezis olarak kabul edilmesi için takvim yaşının en az 5 olması gerekmektedir. Doğuştan ya da kazanılmış santral sinir sistemi bozukluğu olmayan 5 yaşın üzerindeki çocuklarda istemsiz olarak haftada en az 3 kez gece altını ıslatma Enürezis Nokturna olarak tanımlanır. Altını ıslatma sorunu çocuğun büyümesi sırasında idrar kontrolü ile ilgili bazı işlevlerin olgunlaşmasının gecikmesi ile ilişkilidir.

İdrar kesesi ve idrar tutmaya yarayan kasların kontrolü sinir sistemi tarafından yapılmaktadır. Gece idrar kontrolünün sağlanması;

• Uyku sırasında idrar hissinin algılanması,
• Gece üretilen idrar miktarının uygun düzeyde tutulması merkezi sinir sisteminin olgunlaşması,
• Mesane ve ilgili kasların gelişmesi
• Vücutta üretilen bazı maddelerin yeteri kadar salgılanması ile ilişkilidir.
Bu sistemlerdeki gelişim basamklarındaki gecikme enurezis nokturnanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.