doğum kontol hapıBebek sahibi olmak için henüz kendinizi hazır hissetmiyorsanız korunma konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Kürtaj tartışmalarının ayyuka çıktığı bugünlerde korunma yöntemlerini tekrar işleyelim istedik.
Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, çiftlerin hamilelikten korunma yöntemlerini evliliklerinin ilk yıllarında uygulamaya çalıştıklarını, modern ve geleneksel korunma yöntemlerini bilmediklerini, kulaktan dolma bilgileri kullandıklarını belirtiyor. Modern korunmanın ilk şartlarının “korunma yöntemine kadın ve erkeğin birlikte karar vermesi, kabul etmesi ve uygulaması” olduğunun altı çiziliyor.
Modern Yöntemler
Modern yöntemlerde her zaman bir araç kullanıldığını ve modern yöntemlerin koruma oranının geleneksel yöntemlere göre çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Op. Dr. Serhat Partalcı, geri dönüşümlü, geri dönüşümsüz, hormonlu, hormonsuz olarak ayrılan araçlardan ülkemizde en yaygın olanın spiral (rahim içi araç), prezervatif, doğum kontrol hapları, geleneksel yöntemlerin ise geri çekme ve takvim yöntemi olduğunu belirtiyor.

Spiral RİA (Rahim İçi Araç)
Ülkemizde en yaygın modern korunma yöntemi spiralin (rahim içi araç) kullanılma oranı %15 ile %20 arasında. Bu yöntem rahim içinde enflamasyon ve enfeksiyon riskini kolaylaştırdığı için dikkatli kullanılması gerekiyor, ayrıca kanamayı miktar ve süre olarak arttırabileceğinin de unutulmaması gerekiyor. Spiral yöntemi kadın hayatını tehdit eden bir gebelik türü olan dış gebelik oluşturabilme riskini de oluşturabileceği için adet gecikmeleri halinde doktora gitmekte fayda vardır.
Prezervatif