anne ve ergen kızıAnneme bir çocuğun gözleriyle bakmayı bıraktığımda, kendimi doğurmaya hazır kadını gördüm. Kızımın mezuniyet balosuna katılacağı sene, balo öncesinde bir parti verdim. Çikolata kaplı çileklerden yerken, babalardan birine Wesley ve birkaç arkadaşının San Francisco’da bir otel odası tuttuklarını söyledim. Adam şoka girmişti. O anda çocuklarıma ne kadar güvendiğimi fark ettim. Hayatları boyunca başlarını derde sokmayacaklarını ve her zaman doğru seçimleri yapacaklarını düşünüyor değilim. Bunun aksine birkaç yıldır
işleri oluruna bırakıp çocuklarıma saatlerimi harcayarak verdiğim derslerin, örneklerin, tavsiyelerin ve sevginin onların kendilerini görmesine yeteceğine inanmaya çalışıyorum.
ÇQcuklarımız her zaman gözümüzün önünde yaşamayacak, Üstelik bir de bizim kontrol edip yönetemeyeceğimiz bir şekilde büyüyüp değişiyorlar. çoğu kez yapacağım seçimler konusunda sıkmtı yaşadım, ama neredeyse her durumda onların isteklerini dinledim ve planlarına göre hareket etmeye çabaladım. Bunun karşılığında, onlarla açıkça iletişim kurabilme şansma eriştim; bir partide uyuşturucu olup olmadığını, hangi arkadaşlarının seks yaptığını, ciddi sorunlarla ya da zor seçimlerle karşı karşıya kaldıkları zamanları biliyorum.
Onların seçimlerini biz yapamayız. Görmezden gelmek ya da yokmuş gibi davranmak isteyeceğimiz ayartmalar ya da fırsatlarla karşılaşacaklar. O babaya oğlunun on sekiz yaşında olduğunu ve bir noktada oluruna bırakıp onlara hayatta kalmaları için gereken becerileri verdiğimize inanmaktan başka bir şey yapamayacağımızı söylemek isterdim. Bunun yerine çileğimi yemeye devam ettim, çocuk yetiştirmenin eğlenceli yanlarından birinin deneysellik olduğuna karar vereli çok olmuştu her ebeveyn kendi çocuğuyla bir yaşam yolcuğuna çıkıyor. Kimsenin de haritası yok!
Çocuklarum kutlayacak ve kendilerine dönüşmeleri için gereken özgürlüğü onlara vereceğim