anne-baba-1İyi anne baba olmaya çalıştığımızda bazı konularda dozu aşıyoruz ve hiç ummadığımız olaylar başımıza geliyor.

“İyi anne-baba olmaya çalışmayın, ağlarsınız!

Lütfen,“İyi Anne” olmaya çalışmayın.

Her şey iyi anne olmaya çalışmakla başlıyor. İyi anne oluyum, çocuğum iyi olsun. Peki çocuğumun“iyi” olması benim iyi olmamdan mı geçiyor, yoksa ben iyi anne olacam diye, çocuk istemediğim bir hal mi alıyor?

Şimdi, “ne var yani, iyi anne olmanın nesi kötü ki” diyebilirsiniz.

İyi anne olmaya çalışan anneler! Sizin düşündüğünüz gibi bir çocuğa sahip olabiliyor musunuz?

Örneğin; 0-6 yaşta sizin istediğiniz gibi yemek yiyor mu? Sizin istediğiniz gibi zamanında yatıyor mu? Sizin istediğiniz gibi oturması gereken yerde oturup konuşması gereken yerde konuşuyor, susması gereken yerde susuyor mu?

Örneğin; ilkokul döneminde sizin istediğiniz gibi ödevinin başına zamanında oturuyor, zamanında bitiriyor ve notları da hep sizin istediğiniz gibi yüksek mi? Sizin beklediğiniz gibi okula gittiğinizde öğretmen çocuğunuzdan çok memnunum diyor mu?

Örneğin; ergenlik dönemine giren çocuğunuz, sizin hayal ettiğiniz gibi akıllı, uslu, dengeli, büyüklerine saygılı, başka hiç bir şeyle ilgilenmeyip, 8.sınıfta SBS lisede de YGS ve LYS’ den başka bir şey düşünmeyen, sadece sizin düşündüğünüz gibi geleceğini mi düşünüyor? Yoksa ders çalışıyor gibi görünüp, arkadaşlarıyla zaman mı öldürüyor?

Örneğin; meslek seçiminde sizin görüşlerinizi dikkate alıp, annem babamın da bir bildiği vardır, hayat tecrübesi vardır, onları bir dinleyim mi diyor; yoksa, siz ne bilirsiniz deyip ben bildiğimi okurum mu diyor?

Örneğin; eş seçiminde, sizin istediğiniz gibi size ve ailenize uygun, benzer sosyal yapıdan ve benzer dünya görüşünden ve size uygun bir aileden mi seçim yapıyor, yoksa“biz birbirimizi seviyoruz, ailesiyle evlenmiyorum ya, siz mi evleniyorsunuz ben mi? diyerek kendi bildiğini mi okuyor?

Örneğin; evlendikten sonra sizin istediğiniz gibi sizi sık sık ziyaret ediyor mu? Yoksa olabildiğince sizden uzak mı durmaya çalışıyor;“ iş güç işte, bizim de kendimize göre sorunlarımız var” mı diyor?