bebek bakan büyükanneYapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlar artık, çocuk sahibi olmak için kendilerini hazır hissedene kadar beklemeyi tercih ediyorlar. Yaşamlarını istedikleri düzeye getirdikten sonra anne olmayı tercih ederek ancak orta yaşta gebe kalabiliyorlar. Günümüzde kısırlık adına bir çok araştırmanın yapılması ve bunların bir çoğunun da etkili sonuçlar vermesi kadınların kısırlık korkusunuda ortadan kaldırdı. Ayrıca dünyada oldukça geç yaşlarda gebe kalan annelerin sayısının artması diğer kadınlara cesaret veriyor.

Kadınların gebe kalmaları için risk faktöründe olan yaş grubu 40’dır. 40 yaşından sonra gebe kalmak normal koşullarda zorlaşır fakat her an gelişen tıp bu yaşı biraz daha ilerilere taşıyabilir. Elbette bu yaşta olan bir kadının gebe kalmasıyla 20’li yaşlarda olan bir kadının gebe kalması aynı koşullarda olmayacaktır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadın, yaşı itibarıyla iyi bir sağlık kontrolünden geçtikten sonra gebeliğe hazır olup olmadığı anlaşılır. Yumurtalıklar bebeği oluşturmak için hazır olduklarında gebe olmak için bir sorun olmaz. Bundan dolayıdır ki gebe kalınamaz denebilecek yaş yok sayılabilir.

Çocuk sahibi olmak için geç kaldığını düşünen bir çok kadının asıl endişesi yaşından dolayı bebeğin bazı rahatsızlıklara sahip olabileceğidir. Bu durumlarla karşılaşılmıştır ve bu bebeklerde kalp rahatsızlıkları, organ bozuklukları ve zeka geriliğine rastlanmıştır. Bebek anne rahminde bulunduğu sırada bu oluşumlar bir takım uygulamaların ardından gözlemlenebilir.

Anne olmak için beklemeyi tercih eden kadınlar unutmamalıdırlar ki yaşın ilerlemesiyle bir takım rahatsızlıklar da rahatlıkla kendilerini göstermeye başlarlar. Özellikle kan şekerinin yükselmesi ve tansiyon sorunları yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmaktadır.