hemoroidHemoroidler halk arasında basur olarak adlandırılmaktadırlar. Hemoroidler kalın bağırsakların son kısmındaki toplardamarların genişlemesi ve şişmesidir. Bunlar makat bölgesinde kaşıntı, ağrı ve dolgunluk hissine neden olurlar. Gebelikte hemoroid şikayetleri artar. Bazen kanama görülebilir. Kanama ve ağrı özellikle zorlu dışkılama sırasında görülür. Bunlar hasta yıkanırken eline gelen dış hemoroidler şeklinde olduğu gibi, iç hemoroid denen şekilde de olabilir.

Bunların bazısı makattan dışarıya sarkabilir. Hemoroidler genelde şişman, fazla outran ve kabızlık şikayetleri olan kimselerde daha fazla görülür. Pekliğin ve dışkılama sırasında fazla ıkınmanın hemoroid oluşmasında önemi varsa da, meydana gelişinin kesin nedeni bilinmemektedir. Gebelikte kalın bağırsaklar üzerine basıncın artması nedeniyle, daha önceden bazen kadının hiç şikayeti olmasa da, hemoroidler ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu türleri genelde doğumdan sonra geriler ve kaybolur. Hemoroid geliştiğinde, şikayetlerin artmaması için bu kimseler düzenli dışkılamaya dikkat etmeli, peklikten kaçınmalıdırlar. Dışkılamadan sonraki makat temizliğinde sert tuvalet kağıtlarından kaçınılmalıdır. Bol posa yani selüloz içeren taze sebze ve meyve gibi besinler tercih edilmelidir. Diyetle şikayetleri ortadan kalkmayan hastalarda tedaviye yönelik oturma banyoları, pomatlar ve fitiller yararlı olacaktır. Gebelikte hemoroid şikayetlerindeki ağrı genelde doğumdan sonra ortadan kalkar.

Ayak Bileklerinde Şişlikler: Gebelik sırasında kadının ayakları ve ayak bileklerinin daha toplu görülmesi normal Kabul edilebilir. Yaz aylarında bu sorunlar daha fazla belirgin hale gelir. Yüz ve ellerdeki şişliğin anlamı değişik olacağından, mutlaka bir Kadın Doğum Uzmanına görünmelisiniz. Ayaklarda ki şişliği azaltmak için mümkün olduğu kadar, ayakta kalmalı, ayaklarınızı uztarak oturmalısınız. Özellikle gebeliğin ileri aylarında uzanarak dinlenirken, yan yatmanız önerilir. Ağızdan aldığınız tuz miktarını azaltın. Bu tür şişliklere karşı hiçbir zaman idrar çözücü tipinde di ürtikleri doktorunuza danışmadan kullanmayın.