beklentilerini düşük tutan anne ve kızıDağı ortadan kaldıran adam işe ufak taşlar taşıyarak başlamıştır.

Bir yıl öncesine kadar bahçe işlerine büyük bir ilgi duyuyordum” dedi üç oğlan çocuğunun annesi. “Mart ayında bir cumartesi günüydü, kenarlı şapkamı ve lastik eldivenlerimi takmış, çiçeklerimi saran zararlı otları temizlemeye çabalıyordum. Bahçede etrafıma bakındım ve kendimi yenilgiye uğramış gibi hissettim. Önümüzdeki üç ayın hafta sonlarını dirseğime kadar toprağa bulanmış halde bile geçirsem, bahçemin ihtiyaçlarını karşılayamayacaktım; eldivenlerimi çıkardım, içerlemiş halde eve yürüdüm, kendime bir fincan çay koyup bahçeyi öylece bıraktım.
Bir yıl sonra bahçe işlerini çok seven bir kadınla çok hoş bir sohbette bulundum. Yabanmersini çalılarının renkli yapraklarının sonbaharda ne kadar güzel göründüğünden, bahçede yetişen domateslerin ne kadar lezzetli olduğundan bahsettik. Konuşurken içimde bir şeyler çığlık atmaya başladı, hemen eve gidip bir sebze bahçesi kurmak istiyordum. Geçmişteki büyük beklentilerimi ve bunlara ulaşamayınca hissettiğim yenilgiyi hatırlayarak ufak bir toprakta olmasına karar verdim.

Annemizin eski tutkusunun daha gerçekçi bir şekilde yeniden hayatına girmesini sağlayan değişiklik neydi? Her zaman yok sevdiği bir şeyden artık keyif veremeyecek kadar bunaldığı için vazgeçmişti. Hayatta içimizi neşeyle dolduran ve yaparken yaşadığımızı daha fazla hissettiren şeyler vardır ki bahçe işleri dc Margaret için böyleydi. Kimi zamansa yapmayı çok sevdiğimiz şeyler mecburiyetlere ya da takıntılara dönüşür ve boğucu bir hal alır. Margaret de bahçesiyle ilgili beklentilerinin üstesinden gelebileceğinden fazla olduğunu fark ettiğinde böyle hissetmişti. Geri çekilip kendimize şunu sormalıyız, şu anda bize iyi hissettiren ve neşe veren şey nedir? O halde beklentilerimizi oluştururken gerçekçi davranmalıyız, sağlıklı bir zihin ve ruh halinde olmayı amaçlıyorsak, hayatımıza ne kadarını sokabiliriz, ne kadar sorumluluk alabiliriz?
Beklentilerimi düşük tutarsam, hayatın sıradan yanlarından daha fazla zevk alabilirim ..