gebelikte hamilelikte oruçHamilelik her kadın için çok önemli ve keyifli bir süreç. Karnınızda minicik bir bebeğin büyüdüğünü hissetmek, kıpırdanışını duymak ve mutlu sona doğru adım adım ilerlediğinizi bilmek… 9 ay süren bu uzun bir süreçte fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişim yaşanır. Bu değişimleri ve bebeğinizin gelişimini merak edersiniz. Sizler için, en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını derledik.
Folik asit alımının yararlı olduğu söyleniyor. Folik asit hangi yiyeceklerde bulunuyor ve günde ne kadar almalıyım?

Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunuyor. Ayrıca esmer ekmek gibi buğdaylı ürünlerde, kabuklu yemişlerde (fıstık, fındık) folik asit açısından zengin. Uzmanlar hamile kalmadan önce, folik asit vitamininin alınmasının yararlı olduğunu düşünüyorlar. Günde 400 mcg folik asit, hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk üç ayında bebekte oluşabilecek, spina bifida gibi sinir sistemi bozukluklarını engelleyebiliyor.

Hamilelikte bol bol sıvı almanın yararı var mıdır?
Evet. Hamilelik sırasında alınan sıvının çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bol sıvı alarak idrar yolu enfeksiyonlarının ve hamilelikte sık sık oluşan kabızlığın önüne geçmeniz mümkün. Bir günde ortalama 2 litre sıvı almaya bakın. 8 su bardağı sıvı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak alacağınız sıvının su olması daha önemli. Su, sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlar. Ancak meyve sularını da ihmal etmeyin.

Hamilelikte cinsel ilişki tehlikeli midir?
Bazı özel durumlar haricinde cinsel ilişki 7. aya kadar bebeğiniz için tehlike sayılmaz. Normal bir hamilelikte rahim ağzı, doğuma kısa bir süre kala, çok az açılıyor. Bu nedenle penisin rahme kadar ulaşması mümkün değil. Ayrıca bir çok kadının erkek menisinin bebeğe zararlı olup olmadığı hakkında bir tedirginlik duyduğu bilinir. Bu konuda da gönlünüz rahat olmalı. Hiçbir zararı yok.