gebelik diyabetiSadece gebelik süresince görülen diabete ( şeker hastalığına) gestasyonel diabet denir. Gebelik sırasında en sık görülen metabolik problemdir. 100 gebeden 3-12’ sinde görülen gestasyonel diabet gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkar. Gebelerin %95’inde sadece diyet ile kontrol altına alınabilen bu durum doğumdan sonra düzelir.

Gestasyonel Diabet neden ortaya çıkar ?

Plasentadan salınan hormonlar kana daha fazla miktarda glikoz karışmasına neden olur. Vücut bu glikozun hücre içine alınarak enerjiye dönüştürebilmesini sağlayacak miktarda insulin salgılayamazsa kan glikoz düzeyi ( kan şekeri ) artar.

İnsulin karbonhidratların parçalanmasını ve şeker metabolizmasını kontrol eden pankreasta üretilen bir hormondur. Normal gebeliklerde insulin miktarı artar. Plasentadan üretilen plasental laktojen ve gebe kadının vücudundaki östrojen, progesteron ve kortizol insulin kullanımını bloke eder. Bu etkiyi önleyebilmek için gebenin pankreasından (gebelik öncesi döneme göre ) %30 daha fazla miktarda insulin üretilmesi gerekir. Yeterli miktarda insulin üretilmediğinde gestasyonel diabet ortaya çıkar. Kontrol altına alınmadığı taktirde bebeğe geçen besin miktarı normalden fazla olur ve bebeğin pankreasında fazla miktarda insulin üretilir. Bu durumda bebeğin kilosu da normalden fazla olur.