hamilelik sonrası cinsel isteksizlikHamilelikte cinsel yaşam nasıl olmalıdır?
Yüksek östrojen seviyeleri genital organlardaki kan akımını artırır ve dokularda kısmi su tutulumuna neden olur, buna bağlı olarak vajen ve küçük dudaklar tıpkı cinsel uyarılma esnasında olduğu gibi gergin ve dolgun hale gelir. Bu da duyarlı sinir uçlarını daha hassas hale getirir. Genital bölgedeki kan akımı artışı vajinal salgılarda artışa neden olur ki bu da cinsel birleşmenin normalden daha evvel gerçekleşmesine zemin hazırlar.

Gebelikte seksten alınan haz farklı mıdır?
Gebeler çoğunlukla gebelikten önceki dönemde almadıkları kadar cinsel ilişkiden keyif alma eğilimindedirler. Gebelikte seksin daha heyecan verici, daha doyurucu olduğu, hatta aynı seansta birden fazla orgazm gebeler tarafından bildirilmektedir.

Halsizlik, uykuya meyil, bulantı kusma gibi gebeliğin erken belirtilerinin etkisi ile birinci trimester’de tipik olarak gebelerde cinselliğe ilgi azalır.İkinci trimester’de (16.-28. Gebelik haftaları) cinselliğe ilgi artarken, üçüncü trimester’de (29.-40. Gebelik haftaları)cinsel haz kalitesinin artmasına rağmen ileri derecede büyümüş bir karınla hareket kısıtlılığı ve yukarıda bahsettiğimiz korku ve endişeler ile gebelerin olaya tam konsantre olamamaları cinsel ilgide azalmaya neden olur.