erken ergenlik depresyonuYeni doğum yapmış annelerin aşağı yukarı yarısının yaşamlarının en mutlu gününde kendilerini kötü hissetmeleri olağandır. Bu, konuyla ilgilenen bilimadamlarının henüz tamamlayıcı bir açıklama veya çözüm getirmedikleri, anlaşamadıkları bir konudur. Kadının mizaç dalgalanmalarında sıklıkla suçlu olarak gösterilen hormonlar, bu konuda da mantıklı bir açıklama olarak gösterilebilirler. Doğum sonrası östrojen ve progesteron düzeyleri ani olarak düşme gösterir ve bu da adet öncesi hormonal dalgalanmada olduğu gibi, depresyon açısından tetiği çekebilir. Hormonlardaki dalgalanmanın ve duyarlılığın kadından kadına değiştiği gerçeği, bütün kadınlar doğum sonrası aynı hormon düzeyi düşüklüğünü yaşarken, neden yalnızca % 50’sinin doğum sonrası depresyon nedeniyle acı çektiğini kısmen de olsa açıklayabilir.

Fakat doğum sonrası hüzne eşlik eden başka unsurların da muhtemelen bunda rolü vardır. Bunlar doğum sonrası ilk 3 günde daha sık olmakla birlikte, ilk yıl herhangi bir zamanda ortaya çıkabilirler ve sıklıkla ilk defa anne olanlardan çok ikinci defa anne olanları açıklayabilir.

Eğer hüzünlü tablo hastanede ortaya çıktıysa; eşinizden yalnızca ikiniz için özel bir yemek getirmesini isteyin. Eğer sinirinize dokunuyorsa ziyaretçileri sınırlayın, hoşunuza gidiyorsa daha fazla ziyaretçi kabul edin. Eğer hastanede bulunmak nedeni ile kendinizi kötü hissediyorsanız, eve dönmeyi talep edin.

Başkalarından alarak bekleyebilecek işleri erteleyerek, bebeğiniz uyurken şekerleme yaparak yorgunlukla mücadele edebilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken ya da biberonla beslerken yatakta ya da rahat bir koltukta otururken kendinize dinlenme fırsatı yaratabilirsiniz.